Şair’ in hiçliği…

28 Şubat 2016 1 Yorum

image

“Aşkta sürünmekse sürünülür, ölmekse ölünür de. Aşktansa her zorluk kabul edilir işte. Tutkudan aşk mı yaratılır? Aşktan yaratılan tutkunun peşine mi düşülür bilemem.

Limitsiz bir arzu ile olmanı  isterken, olmandan korkmaya ne denir peki? Sayın aşk, nerede, kiminle kim bilir derken, umursamaz olabilmeyi istemenin tanımı ne acaba?

Herşey yanlış gibi gelirken, bu kadar çok yanlış yapmayı istemek ne demek? Doğru ne?

Gizleniyorum kendimden. Kendi içimde oynadığım saklambaçta ebe oldum.Yumdum gözlerimi, ağır ağır kayıp olan günlerimi, saatlerimi sayıyorum.

image

Zıngır zıngır titreyen bacaklarımla caddenin  ortasında, vızır vızır işleyen arabaların altında kalmış, nereye gideceğini bilemeyen ürkek kedi yavrusu gibiyim. Bir yandan ensemde azgın bir köpeğin nefesi, bir yandan zihnimdekileri ezip geçecek kocaman bir arabanın tekerlekleri bana doğru yuvarlanıyor. Korkuyorum. Cesaretim nereye gitti? Bir kaç zaman önce tek vazgeçilmezimdi. Bu korkaklıkta nereden çıktı, hiç anlayamıyorum. Akıl zaten firar da… Bunun adı nedir?” dedi şair.

Aşkın esaretine şahit olmak istemekten,  gönüllü orduya yazıldı aklı ile ruhu arasında çıkan savaşa katılmak için tüm cesaretsizliği ile. Şair olmanın şiire karışmanın bir şartı vardır her zaman. İlle de bir aşk lazım hepsine. Kimi zaman vatan, millet, devrim, doğa, ilahi aşk, kimi zaman acıya doymuşluk, huzura susamışlık ile şiir olur şair.

image

Bir çift gözün ummanında boğulur, bir gamzenin çukuruna yerleşir, bir dudakta ölümsüzleşir şiir. Adı şiir olanın her bir zerresinden çıkan mısralardan şair olur aşık. Aşk şiir, şiir şairi aşık yapar. Doyumsuzluk ile yudumlanırken aşk heyecanın kadehinden, içtikleri yıllanır,  yıllandıkça sarhoş eder şairi, şiir olur her bir damla.

Bazen notayla buluşur şarkı olur şiir. Şarkıyla dinlenir şairin aşkla atan yüreği. Diller lal, kulaklar sağır, gözler kör olur. Aşk insanlıktan başka bir varlığa yüceltir bedeni. Şair şiirden aşk olur… Kayıp olur bedenin içinde kimliği…

Hiç olmanın tek olmaktan daha kıymetli olduğu yerlerde ömrümüz nihayet bulsun…

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Puss dedi ki:

    Hey, good to find sonmeoe who agrees with me. GMTA.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: