Sen insan mısın?

22 Şubat 2016 0 Yorum

bebek_atilma3

Hergün biraz daha zedelenen iki ipek kanadı olan savunmasızlar için cehennem bu dünya. Fırtınaya doğru uçarken yorulunca konacağı bir yuvası yok. Bir şimşek acımasızca yere vurur. Yerden sekip sağa sola savrulur. Yolu yok. Rotası yok.

Terkedilmişler kasabasının sakinlerine umutsuzluk olmasın bu dünya. Unutulmuşluk, yok sayılmışlık ile yıpranmış hayalleri. Kabuslardan başka bir rüyaları yok. Hayal kurmaksa, uyurken annesinden babasından dinleyemedigi masalların içinde yaşamak gibi. Hem gerçek değil, hem duyulmamış kahramanların öyküsü her biri.

Sessiz sedasız kendi çıkmaz sokağında volta atanlara hapishane bu dünya. Ekildiği topraklarda kökleri çürük olduğu için  yeşermiyor. Toprak alabildiğince kurak ve verimsiz. Çatlak topraklarda topuk kanatmaya alışmış onlar. Suskunluğunda bir olgunluk var eksik sanılanların. Dilleri suskun, yakarışları gürültülüdür onların. Yağmur gibi yağar haklarının bedelleri, haksızlığa uğratanların üzerine birer birer.

images-24.jpg.jpg

Eksik başladıkları yolculuklarında, lime lime dökülürken umutları hayalleri, varolanın gücü ile yürümeye devam eder onlar. Evlerimizin sıcağındaki huzurumuz ile unuttuğumuz evsizlerin suskunluğunu duymazdan gelmekle insanlığımızdan eksiliyoruz farkında mısınız?

Zihninde bulanıklıklar var diye görmezden duymazdan geldiklerimizin suskunluklarından başka, dillendirdiklerinde belkide hayatın sırları. Biz sanırım onlardan daha çok hayat seslerine sağırız.

Bedeninde engelleri var diye acıyarak baktıklarımızdan daha acınır hale geleceğimiz bir boyut var biliyor musunuz? Bedenin anlam ifade etmediği o yere ruhsal özürlerle gitmemeye gayret etmek kıymetli olan.

Yere düşenin yanından geçip gitmekle değil, elini tutup kaldırmakla insanlığa yaklaşırsın. İnsan olmaya her yaklaştığında beklenmedik zamanlarda mükafatlanırsın. Sebepsiz yere özgür bırak iyilik tohumlarını. Bırak etrafa saçılıp yeşersin, dalları çiçekleri sana ulaşsın. İnsanların umut çiçeklerine su dök biraz, senin umutlarına kavuşman için bir yol açacak o su, buna inan.

zihinsel-engelli-2

O anlamaz, o bilmez diye burun kıvırdıkların var ya, senin anlayamadıklarının yansıması işte. Eksiklerine rağmen ayakta durup yaşamdan zevk almaya çabalayan o insanlardan daha zayıfsın sahip olduklarının kıymetini anlamadığın zaman. Yanına yakıştıramadıklarından daha yakışıksızsın insan olmaya farkında mısın? Şükretmedikçe muhtaç kalman da yakın. Sahip olduğunu paylaşmadıkça bir bir kayıplar tatmaya başlayacaksın. Dünyanın insani dengesini bozmayı sürdürdükçe kendi hayatının dengesini bulamayacaksın.

Susukunların sesi ol. Duy, duyduklarını anla. Çare ol. Susma susturma…

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: