Beyin bilir…

16 Şubat 2016 6 Yorum

dunyanin_en_tatli_yasli_ciftleri_4

Bugünkü dersimiz “Ben bilmem, beyim bilir” değil elbette. Başlıktan o havayı yaratsam da gerçekten sadece , fikir paylaşırım, eleştirileri dinlerim ve hayatımın nasıl olması gerektiğini ben bilirim insanları seviyorum ben. Buradaki beyin anneannelerin bahsettiği değil, Tanrı’nın bize bahşettiği yönetim merkez organımızdır.

Beyini vücudu yönetmekten başka bizim hayatımızı devam ettirebilmemiz adına sayısız görevleri var şüphesiz. bir kaçından bahsetmek istedim. Bir de kullanma kılavuzu niteliğinde bir takım bilgiler paylaşacağım. boşu boşuna bugünkü dersimiz diye başlamadım yazıya.

Diensefalon (Ara Beyin)- Hipotalamus içerisinde olup biten bir takım hadiseler var. Olaylar olaylar…

Salgısal hiyerarşinin en tepesinde bulunan hipotalamusun görevlerine bakalım. Hayırdır inşallah nereden çıktı şimdi bu konu dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi müsaadenizle açıklayacağım. Yazının sonuna kadar azıcık sabır gösterin lütfen.

Hipotalamus, eski çağlarda yaşadığı bilinen Latince bir hayvan ismi gibi gelse de beynimizin en önemli bölgelerinden biri olduğunu bildirmek isterim. Okurlar arasında doktorlar ve tıp  alanı ile ilgili kişilerden yanlışlıklar varsa yazının sonunda düzeltmelerini ya da yazıya uygun önerilerini bekliyoruz.

Hipotalamuscuğumuzdaki sinirlerin uyarılması, bu uyarıların değerlendirilmesi ve bunun sonucunda hormonların salgılanması sonrasında gerçekleştirilen görevleri yerine getiren bir takım çekirdek askerler var. Amaç, bu bedenin hükümet görevlilerinin adlarından daha da çok önemli olan ne iş yaptıklarını anlamak ve bu sayede hipotalamusun ne haltlar karıştırdığına şahit olmak.

İşte ilk askerin mühim görev tanımı:

Orta Ön Optik Çekirdek:  Üreme organlarını düzenleyecek hormonları salgılatan çekirdektir. Hımmm. Bireyin ana karnında genetik olarak belirlenen cinsiyetine ait cinsel organları üretecek hormonları salgılar. Kısaca hipotalamus, cinsellik açısından tür için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Yani öyle “Erkek adamın erkek evladı olur” konusu değilmiş mevzu.Orta ön optik neyi ne kadar salgılarsa o cins çocuk doğar. Gerçekler acıdır.Beslenme ile etki olabilir mi? O konuyu da başka zaman araştırırız.

İkinci askerin görev tanımı:

Üst Optik Çekirdek  Yine cinsellik konusunda çok önemli bir hormon olanoksitosin hormonunu salgılatan bölge burasıdır. Özellikle doğum sırasında annenin kaslarını gevşeterek rahat doğum yapmasını , yavruyu besleyecek hale gelmesini, sütün salgılanmasını sağlayan önemli bir hormondur. Güzel anneler Tanrı’ nın hediyesi Üst Optik Çekirdeğinizin varlığı için şükür edin.

Bu çekirdek, aynı zamanda vazopressin denen bir diğer hormonu salgılar. Bu hormon ise vücut içerisindeki suyun böbreklerden geri emiliminden sorumludur.

baby

 

Üçüncü askerin görev tanımı:

Paraventriküler Çekirdek: Hipofiz bezinden, organların işlemesini düzenleyen adrenalin, insülin, tiroksin gibi uyarıcı maddelerin genel adı olan kortikotropik hormonun üretimini sağlar. Oksitosin  salgılar. Oksitosinden daha önce Aşk’ın formülü için bahsetmiştik. Sevgililer günü hediyesi hazırlarken bu hormonu besleyecek gıdalardan bir sepet yapın demiştim. Ne yapar bu oksitosin ? Orgazm, sosyal tanıma, eşler arasındaki bağ, anksiyete ve anne davranışları bu davranışlarına etki eder. Anne davranışlarını açıklamama gerek yok sanırım herkes iyi kötü bilgi sahibidir. Bu nedenle bu hormona bazen “aşk hormonu” da denmektedir. Oksitosin salgılanmasındaki yetersizlik sosyopati, psikopati, narsizm ve genel manipülasyon eğilimine neden olur. oksitosinimize iyi bakacağız yani.

Dördüncü askerin görev tanımı: (General)

Ön Hipotalamik Çekirdek:  Nefes alış veriş hızını, terlemeyi sağlayan bölge burasıdır. Beden için hayati öneme sahiptir.Tiroit bezinin çalışmasını sağlayan hormonların düzenlenmesinde de rolü büyük. Bu çekirdeğe lütfen bu askerlerin arasında general muamelesi yapın zira o olmazsa yaşayamayız.Haberiniz olsun.

Beşinci askerin görev tanımı:

Suprakiyazmatik Çekirdek: Günlük döngüyü takip eden ve buna uygun kimyasalları salgılatan beyin bölgesidir.Daha ne yapsın ama?

Altıncı askerin görev tanımı:

Yan Çekirdek: Bireyin susuzluğunu ve açlığını takip eder ve tetikler. Vücuttaki su oranı düştüğünde susamayı, şeker veya genel olarak besin oranı düştüğünde açlığı tetikler. Hasarı ölümcül olabilir. Susadığımızda, acıktığımızda artık aramızda bir kod var. Ne diyoruz? Yan çekirdeğim alarm veriyor arkadaş…

Altıncı askerin görev tanımı: (Amiral)

Dorsomedial Hipotalamik Çekirdek: Bedenimiz için en önemli bölgelerden biridir. Kan basıncını, kalp ritmini ve sindirim sistemini kontrol eder. Hasarı ölümcül olabilir. Amiralimize saygı gösterin.

Yedinci askerin görev tanımı: (Mutluluğumuzu bu çekirdeğe borçluyuz)

Ventromedial Çekirdek: Bireyin mutluluk ve huzur duymasını sağlayan bölgedir. Aynı zamanda nörohormonların salgılanmasını düzenler. Dolayısıyla bireyin hazza erişmesi için mücadele etmesini, doğaya adapte olmasını kontrol eder. Dopamin, Serotonin, Endorfin salgılar.

Dopamin, bir şeyi yapabilmemiz için bizi motive eden önemli bir kimyasaldır. Dopamin hormonunu normal düzeyde tutmamız için hareket etmeli, deniz balığı, fındık ve fıstık tüketmeliyiz.Moraliniz bozuk olduğunda  dopamin eksikliği çekiyorsunuz demektir. 

Serotonin, mutluluk hormonunun özünü oluşturur. Aynı zamanda düzenli uyku,seksüel enerji, mutlu ruh hali ve iştah için de gereklidir. Serotonin eksikliği; depresif, huzursuz ve sinirli bir ruh hali oluşturur. Özellikle muz, çikolata, yulaf ve peynirde bol miktarda bulunur.

Endorfin,  vücut tarafından üretilen en güçlü uyuşturucudur. Rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygularla ilgilidir. Daha çok mutlu bir haber alınca, çikolata yendiğinde veya güzel bir tatlı yendiğinde salgılanır. Umutsuz bir aşkın ilacı endorfindir. Endorfin salgısının artması için yapılabilecek tek şey spordur.

Mutlu olmak tamamen hormonlara bağlıdır. Hormonların düzeni içinde sık sık hormon testi yapılabilir, çikolata, dondurma tüketebilir, spor yapılabiliriz.

 

Sekizinci askerin görev tanımı:

Arka  Çekirdek: Öyle arkalarda kaldığına bakmayın. Çok önemli. Kan basıncını arttıracak hormonları salgılar. Vücut dilimizi kullandığımız zaman daima görev başındadır. Göz bebeklerinin büyüyüp küçülmesini kontrol eder ve titremeyi ayarlar. Bu sayede çevreye uyum sağlama gerçekleştirilebilir, bireyin hayatta kalması için çok önemlidir.

 • Şimdi bütün bunlar neden yazıldı? Bilgilendirmek için elbette ama öncelikle sahip olduğumuz mücevherlerimizi fark ettirmek, elimizdekiler için şükür etmemizi sağlamak, elimizde olmayanlar için kendimizi üzmenin ne kadar da anlamsız olduğuna dikkat çekmek içindi. Düşünsenize, bu çekirdeklerden sadece bir tanesi bile olmasa, yaşamsal kalite diye bir şey olmayacak. Tanrıya sağlıkla hayatta olduğunuz için şükür edin ve kocaman gülümseyin.

   

   

   

   

   

 

 

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (6)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Anlatım müthiş biyolojik konular benimde ilgi alanım hemde hipotalamus ,nöronlar, gliyaktik sinirler… teşekkürler

  • arisoynazan dedi ki:

   Teşekkür ederim. Kendimi bildim bileli ilginç bir biyoloji tıp meraklısıyım. Tıp makaleleri okurum bazen. organ kesitleri çizerdim lisedeki biyoloji öğretmenim sınıf sınıf dolaştırırdı. Yazar oldum. Meslek olarak tıp ile bir ilgim yok. Öğretmenlik bilgi açlığı demek sanırım ondan bu haller…

   • Doğrudur misliyle ???? bende daha küçük bir çocukken enjektör lerden garip bir haz alırdım. Onları su doldurup yastıklara enjekte ederdim.isin tuhaf yanı ise aşı dan bi okadar korkar’dim..Bazen istisnalar kaideyi zerre bozmuyor,ne güzel meslek icra etmektesiniz.. Yaratıcı mucizevi çekirdeğe bu yönde anatomik yapımızı merak A yönlendiren nöronlar daha fazla çalıştığını düşünüyorum bu kanıya vardim…yani beynimizin sayısal bölümde aktif ???? öngörü m sizinde o yönünüzün aktif oldugudur..nacizane

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: