Çocuklar boşanmaz…

5 Şubat 2016 0 Yorum

divorce2-242x300

Mahkeme kararıyla evliliğin sonlandırılmasına “boşanma” deniliyor.Resmiyette boşanıyoruz da bir süre daha kişiden kişiye değişiklik gösterecek şekilde ruhlar boşanmadığı ve alışkanlıklar tükenmediği için gelgitler yaşanıyor. Anlamsız kıskançlıklar, hesap sormalar, suçlamalar ve daha neler neler.

Boşanmak, temelde eşlerin birbirinden psikolojik, fiziksel, sosyal, ekonomik ve yasal olarak ayrılmasını kapsar. Nedenleri karmaşıktır ve her çifte göre değişiklik gösterir. Uyuşmazlıktan, sadakatsizliğe, hatta fiziksel şiddete kadar uzanmaktadır. Sonuçta, sorunlarını etkili bir biçimde çözemediklerinde, eşlerden biri ya da her ikisi de ilişkiyi bitirmek isteyebilir.

bosanan-ciftlerin-cocuklarinin-yasadigi-sorunlar-31

Boşanma, bazı durumlarda da doğru bir çözüm olsa da, hem çift,  hem de çocuklar açısından insan hayatında en çok stres yaratan bir durumdur. Özellikle çocuklu çiftler için çok daha yıkıcı olmaktadır. Boşanmanın ardından çiftler tek olarak devam etmek zorunda oldukları yeni hayatlarında, psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunla başa çıkmak zorunda kalırlar..

Çocukları olan çiftler için boşanma, aile hayatının bitmesi demek değildir, aile yapısının değişmesi, mekân değişikliği söz konusudur. Bir de bu süreci çocuklara anlatmak ve kabul ettirmek var tabi.

bo-anma-feragatd

Boy with teddy bear and parents fighting

Çocukların kafalarında bir dizi soru yumağı oluşur. Annem ya da babam, neden evden ayrılıyor, ne zaman ayrılacak? Bana ne olacak? Ben nerede yaşayacağım? Annem ya da babam evden giderse ben onu bir daha görebilecek miyim? Annem ya da babam birbirini görmeyecekler, özleyecekler mi? Eve geri dönecek mi? Birbirlerini seviyorlar mı? Gidince beni sevmeye devam edecek mi?

Her çocuğa göre değişiklik gösteren sayısız sorular oluşuyor. Önemli olan çift olarak, aynı anda kararı açıklamak ve açıklarken sadece ikinizin aynı evde yaşayamayacağını söyledikten sonra annesinin ve babasının her zaman onu seveceğine inandırmaktır. Çocuklar kendilerinden vazgeçilmediğini ve hala güvende olduğunu, sevildiğini hissetmek ister.

bosanmanin-magduru-cocuklar--2012-03-12_m

Bütün bunları çözdük ve herkes kendi hayatına gitti diyelim. Çocuklar ülkemizde çoğunluk anneler de kalıyor. Benim için de öyle oldu. Cinse göre yargılamak istemiyorum. Bugün sadece oluşabilecek hatalara dikkat çekmek istiyorum.

Çiftler arasındaki iletişim, çocukların akıbetini belirliyor inanın. Çiftlerin birbirine  duyduğu hırs, öfke, kızgınlık, kırgınlık tüm davranışlarımıza yansıyor ve bazen çocuklarımıza da farkında olmadan hissettiriyoruz.

bosanmalari_onlemek_icin_yeni_evliler_takibe_alindi_h9706

Gitmeyi isteyene saygımız sonsuz. Sonuçta erkek kadın birbirine ömür boyu mecbur olamaz. Unutmayalım ki dünyaya getirilme fikri bize ait olan çocukların her türlü sorumluluğunu yerine getirmeye mecburuz. Bizim evlenmemiz, doğmalarına sebep olmamız ve ayrılmamız onların kararı değil.

Çiftlerin birbirine olan aşırı kırgınlıkları, ceza verme isteği doğuruyor. Cezayı da bazen akıl sağlığını kontrol edemeyen anne babalar çocuklarına kesiyor. Eski karısını ya da kocasını görmemek için çocuğunu görmek istemiyor ya da maddi manevi sorumluluklarını yerine getirmek istemiyor. Burada cezalandırılan kim oluyor peki?

Boşanmanın-Çocuk-Psikolojisine-Etkisi

Çocuk zaten kendi tercihi olmayan bir hayatın içerisine mecburen çekilmişken anne babanın arasındaki husumetten dolayı sevgi, ilgi açlığı hissedeceği için gelecekteki yetişkin hayatında eksilerle başlayarak, sorunlarına çözüm arayışı içerisinde oluyor. Sorunlu insanlar olarak hayatlarına devam ediyor çoğu.

Bırakın kızgınlıkları, kırgınlıkları. Evet, kimse boşanmak için evlenmez. Ayrılmak için âşık olmaz ama hayatın gerçek yanları var. İnsanın bir kimyası var, aklı var, hisleri var ve maalesef bütün bu saydıklarımız olgunlaştıkça ve aşkın büyüsü azaldıkça o kadar da istikrarlı bir şekilde devam edemiyor.

bosanmavecocukkk_450

Kadınlara söylüyorum öncelikle, eşleriniz karşınıza çıkıp, boşanma kararını açıkladığı zaman eğer sebep başka bir kadın ise artık size ait olmadığı belli olan bir kalbi ve ruhu, zorla yanınızda yaşatmaya, bedel ödetmeye çalışmayın. Aldatılmak ve başkasına tercih edildiğini bilmek çok zor ve kolay kabul edilir bir durum değil şüphesiz ama kalbi, ruhu başkasına ait insanı, boş sepet gibi yanınızda tutmaya çalışırken kendi hayatınızı, sizi haketmeyen biri ile harcadığınızda ne kazancınız olacak buna bakın.

Aynı durum erkekler için de gerekli. Sadece tek fark var. Erkekler aldatıldığını öğrenirse kadınlar gibi tepki vermiyor. Şiddet dâhil daha kötü sonuçlara kadar gidebiliyor ve boşanmak tek çare oluyor onlar için. Maalesef kadınlar daha farklı bakıyorlar olaylara ve kolay kolay kabullenmeyip mevcut düzenlerinin bozulmamasını istiyorlar. İşte bu çiftler arasında ki belirsizlik ve çekişme hallerinde en çok etkilenen hırpalanan ve gerektiği kadar ilgi göremeyen çocuklar zarar görüyor.

61ef323_o

Hayat kısa, kimse için zamanınızdan çalmaya değmez inanın bana. Hele bir de çocuklu çiftseniz unutmayın ki çocuklarınızın da hayatından mutlu olma haklarını, zamanlarını çalıyorsunuz. Çocuk sizin aranızdaki çekişmeli hal içerisinde bir çok negatif duruma şahit olduğu için ayrı yaşayacağınız hayata oranla daha fazla zarar görebiliyor.

Dün bir paylaşımda beğendiğim Paulo Coelho’un harika bir cümlesini yazacağım size; “Zamanı satabilirsin ama geri alamazsın.” Kararlarınızı iyi düşünün. Lütfen birbirinizi boşadığınızı unutmayın. Çocuklar boşanmıyor…

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: