Şarap Kadın’a bakış…

1 Şubat 2016 0 Yorum

 

“Aşk adında ne bir kadın gördüm ne de erkek… Bu korku neden?                                                                                                                                                  Özdemir Asaf

Fark edilen güzellikleri sınırsız ve koşulsuzca sunabileceği ve karşılığını alabileceği bir başka varlığa özlem duymak, sahip olduğunda kusursuzca onu yaşamak ister kadın.

mavlana_s_z_52

Şarap gibi kadınların fermantasyonu da yıllar, tecrübeler, sahip olduğu yara bereler, kırgınlıklar, içinden acılarla geçtiği ateş çemberi, yanılmışlıklar ile tamamlanır. Herşeyi doğduğundan itibaren stabil olan kadınların olgunlaşması için mutlaka çarpacağı bir duvar, yiyeceği bir keder tokadı, azıcık gerçek gözyaşı lazım. Dibi görmeden güçlenmez kadınlar. Dipten topuğunun gücüyle göğe fışkırır ve bir daha dibe inmemek için vücudunu da ruhunu da daima dik tutar kadınlar.

Çok sever, çabuk inanır, aldanır ama hatayı çabuk fark edip sezgilerinin ışığında çabuk vazgeçer kadınlar. Dakikalarca yaptığı makyajı beş dakikada silen ve her gün bıkmadan sabırla yeniden kendini yaratan kadın, yaşadıkları negatif durumları da kolayca silip yenilenmeyi bilir. Güzelleşmek, annelik duygusu adına canının yanmasını kabullenen kadın, iki kederli terkedilişten mi yıkılır?

ask-sozleri(2)

Yetinmeyi, itaat etmeyi, her koşulu kabullenmeyi öğrenmiş olsa da kendinden gidenleri, kayıplarını, haksızlıklıkları görürse, melaikelerin en tehlikelisi olmayı da iyi bilir kadınlar.

Kadın onca zorlu evreden geçip olgunluk mertebesine eriştiğinde, eskisinden daha güzel, tecrübeli, başarılı, kariyerli, tutkulu, bilinçli olur. Kendinin farkında olmayı başardıysa, en güzel özelliklerini, en özel sunumlarıyla dilediğine sunar ve değerini hissetmeyi ister.

mavlana_s_z_197

Değersizlik olgun bir kadın için kabul edilir bir şey değildir. Önceden yaşanabilecekleri tahmin etme gücü kazanmıştır ve beğenmediği sonuçları gördüğü halde bir yola girmeye karar verdiyse asla pişmanlık duymaz kadınlar.

Bile bile yaşamayı sever. Yaşanana değil, yaşattığı hisse odaklanır. Kendi kimliğine ihanet etmeden dolu dolu gerçek bir hayat yaşamaya başlar. Olgunluğun zenginliği ile daha önce hayalini bile kurmadığı hislerle yaşamaya başlar hayatı. Hayat rayına oturmuştur çoktan ve hayatı renklendirecek, anlamlandıracak özel güzellikler katmak ister kendine.

aşk-ile-ilgili-sözler-resimli

Önceleri hissettiği temiz duygularına benzer heyecanlar yaşamayı ister. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak, kendini geliştirmek, daha da güzelleştirmek, değişmek, iyileşmek, hayattan keyif almak ve bütün bunları yaparken kendisini yormadan yorgunluğunu alacak keyifle eşlik edecek yanında bir varlık olsun ister.

Artık olgun bir kadın aşamasına geldikten sonra, aşkla birleşmiş, anlayışla, saygıyla harmanlanmış uzun solukla bir varlığı varsa kıymetlim dediği, en mutlu yıllarını yaşamaya başlamışlardır

22

Olgunlaşasıya kadar parkur meşakkatli geçtiyse ve bu sebeple yalnızlığı seçtiyse hayatında artık buna da bir son vermek ister olgun kadın. Nefesiyle ruhuna hayat dolduracak birini isteyebilir yanında. Yalnızlığından memnunsa hayat kapısından içeri kimseyi de sokmayabilir. Arada misafirini ağırlayıp alelacele yolculayabilir de.

Bu karmaşa gibi görünen onca değişimin içerisinde, kalan anılarını en güzelinden biriktirmeyi istemek çok fazla bir istek olmasa gerek. Uzun yaşamak değil, çok yaşamak ister. Gerçekten yaşadığını hissetmek için ne gerekiyorsa sahip olmak ister. Ah bir de bu diğer insanlar olmasa…

mevlana.jpg9816e7455a946f10942f

Aşkla güzelleşir kadın. kendini kusursuzlaştırmak, en iyisi olmak ister. Aşkın kimden geldiğine bakmaz önce. Anılmak, konuşmak, dokunmak, paylaşmak, heyecanlanmak, cıvıldamak, özgürce uçmak ister.

Aşkın çarpıcı etkisinin dozajı azalınca kulak kabartır etrafına. Diğer sesleri duymaya, göz bebeğine imalı bakan diğer gözleri görmeye başlar. Aşkı başkalaşır. Aşk hataya dönüşür. Kendini sorgulamaya, yargılamaya ve cezalandırmaya başlar. Şarabın tadı bozulur, mumun alevi söner, rüzgar ne var ne yoksa bir kerede siler götürür herşeyi. Geriye keşkeler, acabalar, belkiler kalır.

fb_ımg_1453842355188.jpg.jpg

Kadın yaşadığını hissettikleri ile yaşar oysa. Yaşamadıklarına özlem duyar. Özlediğini isterse sahip olur. Sahip olduğunu paylaşmaz. Paylaştırmaz da. Bu kadar benimsediği bir duyguyu dış sesler yüzünden kayıp etmeyi göze almayı tercih etmek ise tam bir ahmaklık olur. Kadın ahmaklık yapmaz ama rollerinden çıkmak onun için zor olur. Yalın insan olmayı başarması zor bir toplumun içinde yaşıyorsa, kendi gibi olmayı da unutur.

rojo-tango

Aşk çarpar. Sendelersin. Aşk yakar. Tutuşursun. Aşk ikiye keser insanı. Bir yanın ile diğer yanına düşman olursun. Kadın, erkek değil de insanca yaşarsan mutlu olursun. Bildiklerinle, öğretilenlerle savaşırsan aşk mağlup eder. Yıkılan kalenin içinde hapis olursun. Aşk kuşatır. İşgal eder zihnini. Olmazlarını oldurur. Büyüsüyle sen olmaktan çıkartır, başkası olursun. Tanıyamazsın kendini. Bu kayıp oluşta yaşamayı başarabilirsen elde edeceğin tek bir hazinen olur. Aşkın hediyesi mutluluğunla zengin olursun.

Şimdi geç aynanın karşısına ve sor kendine. Ne kadar zamanın kaldı sonsuzluğa? Ne istiyorsun kadın? Aşk mı, keşke mi? Yaşadığın anılar mı, eşlik ettiğin hayatlar mı?

Aşkın adı neyse ona dön yüzünü. Güzelleşmenin sırrı bu…

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: