Cemal Süreya Aşk günü doğdu…

17 Ekim 2017 0 Yorum

Evin demirlerle dışarı açılan derme çatma bahçesinde, kısaca avuç içi kadar bir cennette sakız sardunyaların vardı Bayan En Nihayet ’im. Sonra uzun uzun sohbetli dem sofralarımız, dizlerimi, kucağımı dolduran çocuklarımız, torunlarımız, tanıdık eş dost, ahbap, esnaf ve senin huzur dolu gözlerin.

İçimi yakan, hayatımda en önce seni tanımam gerektiği inanışımdır. En öncem ve sonsuzum olsaydın keşke. Kitap yazan bir yazarın kullanma kılavuzunu yaratmıştın sen. O kılavuzdan şaşmadan en doğrularımı, en olan her şeyimi bilirsin. En kötülerime rastlamamak için iyilerin sayısını arttırırdın her geçen gün.

Sakız sardunyalı pencere önünden sokağa bakardın geliş saatimde ezberinden. Neden erken geldin demez, iyi ki geldin dediğini hissettirirdi sarıp sarmalayan kolların. O ev, o semt, sokak ve hayatımıza eşlik eden sokak kedileri, seyyar satıcılar, komşular her birinde anın var senin.

Anamdın. Ben uzun yıllar sonra ilk kez anamın evindeydim. Kadınımdın sen. Ben ilk kez kadınımın evindeydim. Her şeyden biraz biraz bir bütündün sen o evde. O ev ki konuşmasını çok istediğim, eminim yaşattığın huzur için benim yerime sana teşekkür edecek.”

Bayan “En Nihayet” diye tanımladığı eşi Birsen Sağnak ile birlikte yaşadığı evi Cemal Süreya için son duraktı. Sırasıyla eşlerini tanımlamak gerekirse anlatımlardan ve öğrendiklerimden birkaç tanım çıkartabilirim sanırım; Kızı Ayçe’nin annesi “Acemice aşk kazası” Seniha Hanım, “Bayan Nihayet” diye adlandırdığı oğlunun annesi, ego
rakibi Zühal Tekkanat, 1 yıllık hayat rötarına maruz kalmasına sebep olan eşi Göngör Demiray, en fırtınalı, savuran, hırpalayan, derin aşkın kahramanı, kimliksiz, etiketsiz aşkı, ruh eşi Tomris Uyar ve “Bayan En Nihayet” diye bahsettiği Birsen Sağnak diyebiliriz. Huzurun gerçek tanımını Birsen Hanım ile yaşamıştır.

“Cemal Süreya Aşk günü doğdu” adlı kitabımdan küçük bir hediye…

Kategori: KİTAP

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: