Türk & Yunan Dostluk Konserinden anılar…

18 Eylül 2017 0 Yorum

 

 Aynı gökyüzü altında iki kıyının yürekleri can cana notalarını birleştirdi.

” Bu gökyüzü bizim. Bir bayrak ya da bir ten rengine göre durmaz başımızın üzerinde. Her gün hepimiz için güneşi çeker, ayı asar, yıldızları serper üzerimize. Bu deniz bizim. Ne suyun akışı değişir bayrak rengi sebebiyle ne de balıkların tadı. Bu hava bizim içimize doya doya çektiğimiz. Renge göre kar yağmur fırtına yaşanmaz. Biz olabildikçe insanız hepimiz. Bir olabildikçe genişliyor yürekler. Paylaşılamayan toprak parçası kirletir dünyayı oysa hiç bir avuç toprak insana ait değil. Dünyalı olmayı başarabilmekle başlar her şey ve dünyada bahşedilenleri hırslar olmadan paylaşabiliyorsan insansın.

İki kıyının benzer bedenleri, benzer yürekleri, benzer hayatları farkında mısınız? Hangi kıyıya yanaşsanız karşı kıyıdasınız. Nereye gitsek dünyadayız. Nereyi alsak orası bizim değil. Bir avuç toprak yahut bir küp dolusu altın dünyadan giderken gelemeyecekse bizimle, o zaman bizden insanlık kalsın ardımızda dünyaya.

Evimiz yurdumuz aşklarımız kederlerimiz sevinçlerimiz hep aynı değil mi? Kimi zaman Eleni kimi zaman Ayşe’nin aşkı ile yanmadı mı yürekler? Omuz omuza Dimitri ile Mehmet çarpışmadı mı cephede, kan dökmedi mi oluk oluk bu topraklar için? Cacıki, Baklavaki de ki ayrım kadar işte kimliklerimiz. Bir harf kadar mesele yüzünden kirletildi birlikteliğimiz. Unutmak, insana bahşedilen en kutsal hazinedir. Geldi geçti hatırlamak istemediklerimiz. Bizi bize kırdıranlar her daim olacak ama başarılı olmamaları için tek güç bir olabilmektir. Biriz. Biziz.  Gerisi teferruat… “

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Prof. Dr. Şadan Gökovalı Açık Hava Titatrosu’nda ev sahipliği yaptığı, 16. Eylül 2017 de Cumartesi gecesi Türk & Yunan Dostluk konseri  keyifli bir coşku ile izlendi. Muğla Vali Yardımcısı Sayın Fethi Özdemir’in de katılımıyla, konserin  organizasyonunda emeği geçen, yıllardır Türk Yunan Dostluğunu pekiştirmek geliştirmek sürdürebilmek adına gönüllü olarak çalışan  Samis Paizanoglou da konuklar arasındaydı.

Şef  Mustafa Köker yönetiminde Turgutreis Kültür Sanat Derneği Aspat Türk Müziği Topluluğu, TRT saz sanatçılarından,  Kanun- Erol Gönüldaş, Klarnet- İsmail Bergamalı, Kemençe- Gülten Yeğin, Percussion- Erkan Süren, Keman (Maestro)- Selçuk Gönüldaş ‘ın  muhteşem performansı ile birlikte Yunanistan’ın en iyi seslerinden  Antihippi Papaelia’nın solistlik yaptığı konser, piyanist Yiannis Varkas ve Bouzouki Valandis Eleftheriou nun katkılarıyla yine yeniden müzik ile birleşen dost yürekleri mest etti.

Gecede Mu- Art Halkoyunları ekibinin eşsiz Ege dansları izleyenleri coşturdu. Konserde bilinen Türk Yunan kültüründe sadece dili farklı ezgisi aynı bir çok eser, seslendiren Topluluk izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Gecenin sürprizi Şair Yazar Bestekar Hamdi Topçuğlu’nun bu iki kıyı dostluğunun kıymetini, güzelliğini anlatan “Aspat ile Kos arası” adlı  bestesi oldu. Geceye damga vuran eseri Turgutreis Kültür Sanat Derneği Aspat Türk Müziği Topluluğu’ nun solisti Meltem Başınhan ve Antihippi Papaelia’nın seslendirdi. Beste dinleyenlerin duygulu anlar yaşamasına neden oldu. 

Bir sonraki konserin ev sahibi İzmir olacak. İzmir’li sanat sever dostların bu dostluk konserini kaçırmamasını tavsiye ederim. Hem Türkiye’de hem de Yunanistan’da düzenlenecek olan konserlerde her seferinde farklı sürprizlere şahitlik edeceğiz.

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: