Piraye’den…

27 Nisan 2016 0 Yorum

nazım-hikmet-piraye“Sen benim fikrimle ve hislerimle daima muhteşem bir adam, şahane diye başlayan cümlelerimin baş kahramınıydın.

En güzellerin daima henüz kelimesi ile başlayanlarda saklı olduğunun ispatı gibi bir şiir yazmıştın bana. İnsanın umuduna dair ne mühim bir şiirdi. “En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır” dizesiyle başlayan o şahaneliğine değer katan derin şiirini düşünüyorum şimdi.

Yalnızlık ve sensizlik kokuyor üstüm başım. Meğer onca yılın içerisinde yaşadığımız ayrılık bugünün henüzleriymiş. Henüz gerçek bir ayrılık değilmiş senin maphuslarda geçen hayatın. Henüz acının, hasretin en büyüğünü yaşamamışız o zamanlar. Şimdi o henüzlerin ulaştığı en son noktadayım. Virgüllerim bitti sevgilim. Bundan öte ne hasret olabilir,  ne de acı.”

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

12985555_1700311510248543_2747654798190860936_n

 

” Yansın aniden dokunduğun bedenler. Parmağın dokunduğunda alev alsın tutuşsun, yana yana bitsin kül olsun külleri sokakları dolaşsın. Milletin ayaklarının altında ezilsin tek dileğim.

Sana benim gibi bakan, dokunma arzusu duyan, seni hayatına katmak isteyen kim varsa yok olsun. İnsanlığımın kazandırdığı tüm iyi hislerimi bitiriyor bu kıskançlık hali. Yanımda bile uzaktasın bazen, nasıl dayanacağım buna?”

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

29605929

” İçinde yaşamayı hayal etmediğim bir cennetti seninle olmak. “Gel” dedin geldim hakikaten. Fırtına, deprem,tipi ne olursa olsun “kal” dedin, kaldım. Her şeye rağmen daima “gül” dedin, güldüm. Şimdi senden çekip gidiyorum “öl” dedin öldüm sevgilim.”

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

3

 

 

Uçurumdan atlamak, bileğine taş bağlayıp denize salıvermek gibiydi Nazım aşkları. Hepsi intihar tadında yok oluş hikayesi. İntihar, kişinin kendi tercihi ile sonunu bile bile yaptığı bir eylem ve ölüm şeklidir.”

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

memlekete-can-veren-imge-nazim-hikmet-68764-1

” Seni dileniyorum. Adeta dilenciyim. Aşktan ve senden başka hiçbir ihtiyacım yok. Oysaki aşk benim için hayatın olur olmaz zamanlarında ihtiyaç duyulan birkaç renkti. Şimdi hayatın ta kendisi. Nefesimin sebebi. Aşksız kal diye beddua etmeli bir düşman diğerine. Eminim en tesirli beddua budur.”

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: