İzlerden gölgeler düşer mutluluğa…

28 Mart 2016 0 Yorum

ımg_20160321_115355.jpg.jpgAnnemin ve babamın bu defterde okuduğum her cümleyi inanılmaz yapan, bunlar hiç olmamış gibi yaşamaları aslında. Ben ve kardeşlerimin şahit olduğu, karşılıklı sevgiyle yoğrulmuş hayatlarında, hiç hissetmediğim bu duygulara inanmak zor geldi bana.

Bir zamanlar, bir dostumun bana anlattığı hikâyeyi hatırlattı bu okuduklarım.

Bir adam önüne gelen herkesin kalbini kırmayı huy edinmiştir. Kendi ile baş başa kaldığı bir gün ne kadar yalnız olduğunu anlar ve tek güvenilir dayanağı olan babasından bu konu için yardım ister.

Babası adama, bugüne kadar olanlar için yapacak bir şey yok ama bundan sonra kırdığın her kalp için masanın üzerinde duran ahşap plakaya bir çivi çakacaksın der. Adam, kendi kontrol mekanizmasını çalıştırmaya başlamıştır.

Kırdığı her kalp için bir çivi çakar. Ahşap panelin üzerinde artık çivi çakacak yer kalmadığını görünce endişelenir ve tekrar babasından yardım ister. Bunun üzerine babası, bu çivilerin çakılmasına neden olan kalpleri tek tek tamir edeceksin, her kazandığın kalp için bir çiviyi sökeceksin der.

Adama mantıklı gelir. Kısa bir sürede kırdığı kalpleri yeniden kazanır ve gururla boşalan ahşap paneli babasına götürür. Babası onun kadar gururlu görünmemektedir. Heyecanla başardığını söyleyen oğluna, panelin üzerine dikkatli bakmasına bile gerek kalmadan çıkarılan her bir çivinin çakılma izini görebileceğini söyler.

Panel delik deşiktir. Adam ne yapacağını anlayamayınca, babası oğluna, kırılan kalpler onarılabilir ancak kırıldığı yerden izi kalır, önemli olan o kalbi kırmamak dediğinde adam tahtanın üzerine tekrar bakar ve haksız bir gurur içerisinde olduğunu anlayarak, sonraki hayatında ilişkilerine daha dikkat edeceğine karar verir.

fb_ımg_1456337836099.jpg.jpg

Revna, Serhat’ a saygısı ve sevgisi için sadece sabır gösteriyordu. Sabrın da bu birikimlerle bir gün ne olabileceğini sanırım tahmin etmek hiçte zor değildi ama Serhat alışılmışın dışında yaşadığı bu ilişkide karşısındaki kadının farklılığını göremeyecek kadar kalbini, aklını kendi dışındaki insanlara kapatmıştı.

O çekilen her çivinin izi orada öylece duracaktı. Serhat bunlardan habersiz, bu hikâye de anlatıldığı gibi kadının kalbinde derin izler bıraktığının farkında bile değildi.

 

“İlginç Adamlar ve Kadınları” kitabımdaki “Ada” isimli hikayemden alıntıdır…

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: