Yolun açık olsun…

20 Mart 2016 1 Yorum

image

Baharın gölgeleri düşsün yüzüme. Üzerime sinen kokularıyla yeşertsin ruhumu. Biraz umut, bolca huzur ile mutluluk pişirelim söyle en lezzetlisinden. En keyifli şarkıları sözlerini bildiğimiz kadarı ile mırıldanıp, bilmediğimiz yerlerini uyduralım. Elbet uygun bir kelime buluruz.

Güneşin eğimli vurduğu toprağı biraz karıştırıp rengarenk laleler, sümbüller dikelim. Hanımeli olmadan bahçe girişi olmaz. Masamızı ıhlamur ağacının altına kurarız. Mutlaka beyaz mavi olmalı bahçenin bir kaç köşesi. Deniz kokusuna uygun bir kaç aksesuar. Aromatik mumlar ile gölgelendiririz evin bahçe duvarlarını. Yıldızlar ve ay aydınlatır geceyi, başka ışıklara ihtiyaç yok.

image

Antika bir şeyler olmalı etrafta. Geçmişin en keyifli anılarını hatırlatmalı.  bazıları. Gramafondan dinenmeli demlenmelik şarkılar. İster çayla, ister kahveyle, istersen muhteşem üçleme ile demlensin ruhun ama illa bir Müzeyyen Senar olmalı.

Geceye karışınca Ayla Algan gelir, Hümeyra baş köşede oturur belki ama ardından sabahlatır Sezen şarkıları. Hele bir de kıyıya yakın teknede muhabbetteysek, sabah güneşi ile denize kavuşmalı. Maviyle dans her zaman besler ruhu. Suyun soğukluğunda ruhunu ısıtırsın.

image

Karadutlar lora karıştırılmış, ekmekler kızarmış, annesinden henüz ayrılmış yumurtalar da pişmiştir şimdi. Dalından ayrılan biberler, domatesler ve salatalığın tazelik kokusunda, Ege’nin zeytinine eslik eden zeytinyağindan başka bir tutam dağ kekigi ile şımartmalı bedenleri.

Taze sebzelerin zeytinyağı ile dansından hazırlanır gösterişli sofralar oralarda. Denizin insanlığa hediyeleri ile taçlanır Ege masaları.  İnce bilekleri ile ezmistir üzümleri adanın kızları. Hepsinin tadında bir başka güzelliğin hatıraları.

image

Çıplak ayaklarınla gez ara sokakları. Begonviller ile süsle fotofraflarını. Beyazın en yakışanı maviymiş dersin evlerin kapı ve pencerelerine bakıp ve hep öyle görünen bir ev istersin o sokaklarda. Pencere kenarlarında sakız sardunyaları. Balkonlarında tavandan sarkan küpe çiçekleri ile kendine bir tablo yaparsın zihninde ve benim gibi o tabloya yerleştirirsin hayallerini, hayal ettiğini hiç düşünmeden.

image

Her hayalimin baş kahramanı gel de tablolarım canlansın. Ege şereflenirken ben hiç olmalıyım sen de. Sen de hiçliğimden sonsuz mutluluğun tadına bakmalısın. Anlıyor musun?

Yok yok, sen maalesef bir türlü anlamıyorsun. Hadi yolun açık olsun…

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Katty dedi ki:

    Inraomotifn is power and now I’m a !@#$ing dictator.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: