Tango masalı…

14 Mart 2016 2 Yorum

image

“Tango her çifte yeni bir hikâye yazar. Beden ile sınırlı olmayan ruhların an da birleşme halidir. Bunu ancak birbirini hiç tanımasa da dansın büyüsüyle, kadın gözlerini kapattığında, ritme teslim olanalar anlar. Sihir başlar, uyumla yolculuk sürer.

Tango, birbirine kenetlenen eller ve an da yolculuğu başlatacak sarılma ile birlikte yürümeye karar verilen bir yoldur.

Sırta dokunan el ise “bu yolda seni destekliyorum, yanındayım bana güven,” duygusu taşır.

Birleşen göğüs ve omuz, daima birlikte tek vücut ilerleyeceğiz, hamlelerimiz her zaman birlikte olacak, önümüze gelecek yolu birlikte tamamlayacağız hissi yaşatır.

Ortak denge kurulduğunda, erkek tıpkı hayatın içinde kadın tarafından daima beklenen o ilk hamleyi yapar.

İleriye doğru bir adım atar, kadın ise geriye bir adım. Kadın önce kendini bir geri çeker ve sabırla erkekten gelecek ikinci hamleyi bekler.

Erkek kadına doğru ilerledikçe, kadın da onu takip eder, işte uyum sağlanmıştır.

Erkek bu rutinden sıkıldığında farklı bir yöne adım atar. Kadın bu uyumdan öyle hemen vazgeçmez, gitmesine izin vermez, yolunu keser ve peşinden gider.

Erkek kadına oyunlar oynamak ister, kadının önünü açar. Gitmek istediği bir yol varsa ilerlemesini görmek ister.

Kadın açılan yolu hissedince arkasına bakmadan ilerler ancak erkek bunu çabuk kabullenmez, kadını yolundan döndürür, yeniden sarar ve kendine çeker.

Kadın erkeğin açtığı tüm yollarda ilerlemek istese de; erkek kadının her gittiği yoldan onu kendisine geri döndürmeyi ve kendi istediği yönde ilerletmesini sağlar. Bir olmayı başarır.

Erkek dilediği zaman kadının gideceği yolun önünü keser, ona yeni yollar ile sürprizler yapar. Bazen çok yakınlaşır bazen de bir o kadar uzak.

Kadın ruhundaki estetiği kullanarak, bu ilişkideki gelgitleri, cazibesinin dışa yansıması olan adornolar ile süsler.

Her hareketinde yeni bir enerji katar. İzleyenleri büyüler. Dans biter an da yolculuk tamamlanır. Gecenin keyfi içerisinde her tanda da yeni bir yolculuk başlar, yeni hikâyeler yazılır.

Tango, dengeyi bozmadan ortak enerjide, tutku ile kavuşan, arzulu, uyumlu, her uzaklaşmanın ardından yeniden birleşmenin heyecanı ile donanmış, cazibeli, estetik, kendi içinde iniş çıkışları olan asil bir aşk hikâyesi gibidir.

Müziğin romantizminde kaybolup tango ile ruhumuzu doyurmak mümkün. Hele bir de bu yolculuk benim gibi ruhu yerinden oynatacak sarsıntının sahibi ile olursa tadından yenmez cümlesinin tam anlamını taşır.”

“İlginç Adamlar ve Kadınları”  kitabımdaki “Tango’nun Özgürlüğü” hikayemden küçük bir hediye…

Querer. Tango Severler için muhteşem bir seçim. Lütfen dinlerken okuyun.

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. ilkay Kurumuş dedi ki:

    Hikâyesi de, dansı kadar tutkuluymuş… Harikasın…????????

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: