Yaşın kaçtı senin?

4 Mart 2016 2 Yorum

olgun-kadın-genç-erkek-İlişkisi-neden-mantıklı-02

Bugün hepimizi şöyle bir sarsmak istedim. Olağan bir şekilde yaşantılara eklenen ilişki şeklinden söz etmek istiyorum. Sebepleri, sonuçları, farklı görüşler nelerse paylaşmak istedim.

Aşk ta yaş farkı önemli mi? İnsanlar neden kendilerinden küçük ya da büyük kişileri tercih eder? Aşk olursa yaş görünmez mi olur? Hep birlikte bir bakalım.

Kadınlar ve erkekler gelişimleri boyunca birbirine benzer ya da uç nokta da farklı ilişkilerin içinde bulabilir kendini. Hatta ilişki içinde ilişki bile yaşayabilirler. Her zaman bizim toplumumuzda alay konusu olan yakıştırmalarla hırpalanan bir ilişki şekli hakkında konuşalım bugün.

Yaş farkı olan aşklar… Herkesin bu tür bir ilişki için söyleyecek bir kaç cümlesi vardır. Sevgili Doğan Cüceloğlu bunu anket konusu yapmış, bir okurunun sorusuna karşılık değişik fikirleri olan insanlara bu durumu sorarak tüm cevapları paylaşmış. Hepsini tek tek okudum. Hepsi Türk toplumu kokuyordu. Bir kaç kişi, daha çok insancıl bakmıştı olaylara. Aşkta önce insan kıymetlidir. Yaşı, işi, sosyal hayatı, vizyonu, misyonu değildir. İnsan olarak çarpılırsın sonra başkalaştırırsın. Önce tüm varlığı ile olduğu gibi zihninden, ruhundan içeri alırsın. Eleye eleye sürdürürsün ve bu sebeple ya aşkta kalırsın ya da aşksız kalırsın.

ayas

Olgun erkekler neden genç kadınları ister?

Yaşlanmak istemeyen bir erkek, bu fikirden kurtulmanın yollarını arar. Alışkanlıklarını değiştirir, daha önce hiç önemsemediği kadar vücudunun el verdiğince spor yapar, seyahat eder, aktivitelere katılır ama ilk olarak ne yapmak ister biliyor musunuz? Genç bir kadınla birlikte olmak ister. Mevcut hayatını ilişkisini bile önemsemeyebilir. Bunları ben söylemiyorum. Psikologların araştırmaları sonucu varılan sonuçlar bunlar. Hemen bana düşman olmayın.

Eğer erkeklerde fiziksel hastalıklar, ruhsal problemler gelişmişse olgunlaşma halinden hoşnut olmaz. Bu yüzden de elli yaşlarından sonra ne kadar genç dinamik ve canlı olduğunu etrafındakilerine onaylatma ihtiyacı duyar. Fiziksel yaşlanma ruhunu yaşlandırmaz. Ruh yaşlanmayı kolay kolay kabul etmez. Etmemeli de zaten.

Olgun erkekler, evli yada bekar olmaları fark etmeksizin genelde hayatlarına alacakları kadınların güzel ve çekici olmalarına özen gösterirler. Yüksek düzeyde testesteron hormonu salgılarken erkek, sıcak, tatlı dilli, cinsel açıdan çekici, eğlenceli kadınları daha çabuk fark ederler.

Erkeğin sahiplenmesi, olgunluk, güven duygusu ve karizmatik bir duruş arayan genç kadınlar için bu durumu yaşayan erkekler biçilmiş kaftandır. Hele bir de olgun erkek sendromu içerisinde üreme ihtiyacı ile gençliğini ispat ve onaylatma düşüncesi olan bir adama denk gelirlerse aile kurmaları kolaylaşır. Erkekler de genç bir kadından bir çocuk sahibi olabilmesi sebebi ile son derece hayatından memnun olacaktır.

Genç kadınların olgun erkekleri tercih etmesinin sebeplerine gelince; kadınların taş devrinden günümüze kadar hala varlığını sürdüren korunma ve sahiplenme duygusu ön plandadır.Bu sebeple sırtını yaslayabileceği güçlü, olgun, maddi yönü kendisinden daha yüksek bir erkek yaşına bakılmaksızın çekici gelebilir.Genç kadın diğer bir açıdan sorunlu baba kız ilişkisinin ardından bu eksikliğini dolduracak bir kuvvet arayabilir.

Statüsü olan bir erkek üzerinden toplumda yer edinmek isteyen genç kadın olgun bir erkeği tercih edebilir. Eğer kadın, kendisini ruhsal anlamda taşıyacak bir erkekle bir an önce evlenmek istiyorsa bu isteğinin karşılığını olgun bir erkekte bulamayabilir. Evlilik deneyimi ve çocukları olan olgun erkeklerin çoğu yeniden evlilik fikrine sıcak bakmayabilir.

Olgun erkekler genç bir erkeğe göre, neyi ne zaman ve ne kadar düşünmesi gerektiğini daha iyi bilir.Kendi duygularını karşı tarafa daha iyi ifade eder. Empati duygusu daha gelişmiştir ve bu sayede karşısındakinin duygularını daha iyi kavrar. Bir kadına nasıl hitap edilmesi gerektiğini daha iyi bilir. İlişkisinde karşı tarafı olduğu gibi kabullenebilme yetisi daha da gelişmiştir. Özel olarak daha romantik kültürlü ve daha iyi olanaklara sahiptirler. Olgunlaştıktan sonra bazı erkekler bu anlatılanların tam tersine kadını daha değersiz görüp kıymetini yitirmesine de neden olmaktadır. Bunun sebebi ise o güne kadar yaşadığı başarısızlıklarıdır.

Olgun erkek genç kadın ilişkisi ilk başlarda oldukça çekici gelse de daha sonra bir takım sorunları doğurabilir. Kadın gençliğinin verdiği enerji ile daha aktif ve eğlenceli bir hayatı tercih eder. Erkeğin tercihi ise daha dingin ve sakin yaşamaktır.Samimiyet arttıkça yüzleşmelerle ilişkiyi zedeleyecek mesafeler oluşabilir. Karşılıklı ilginin aşırı  ya da işgal- baskı duygusunun artması  işleri daha da çıkmaza sokar. Erkek kendini iyiden iyiye yetersiz görmeye başladığında, genç kadının hayatında bir takım değişiklikler yapmaya karar verebilir. Kıskançlıklar başlarsa, kısıtlamalar ile ipler iyiden iyiye gerilir ve kopabilir.

Çoğu kadın ve erkek, sevgilisinde gördüğü olumsuz özellikleri zamanla değiştirebileceğini düşünür ve birbirlerine haber vermeden bu özelliklerin değiştirilebilmesi adına gizli gizli planlar yaparlar. İki tarafta her şey yolunda giderken zamanla gerçeklerle yüzleşmeye başlarlar ve çatışmalar ortaya çıkar.

Olgun erkekler duygularını ve mantığını genellikle iyi dengeler. Kendisinin yeterince uyanık olduğunu ve bu durumu iyi gizlediklerini düşünürler.Genç kadının saftirik olduğuna inandırırlar kendilerini. Aslında bu bir yansıtmadır yani bu düşünce de olan erkek saftiriktir. Her kadının erkeğini istediğini yaptırma yöntemleri vardır. Kadın erkeğin tahmin ettiğinden daha kurnazdır. Bu kurnazlık hali erkeğin gerçeklerle yüzleşmesiyle son bulur ve kırılma noktası olur. Gerçeklikten uzak ilişkilerin sonunun ayrılık olması kaçınılmazdır.

Yaş farkı başlangıçta her iki taraf için cinsel çekiciliği arttıran bir durum olabilir. Erkek için kendinden daha  az tecrübeli olduğunu düşündüğü genç beden mutluluğu kaçınılmazdır. Kadının aklında deneyimli bir erkeğin, kendisini gerçek doyuma ulaştırabileceği fikrini uyandırabilir. Erkeğin ilerleyen zamanda başarısızlıkla sonuçlanan cinsel ilişki sonuçlarından kadının alay etmesi yada kadın davranış değiştirmese de erkeğin kendini yetersiz görmesinden sonra ilişkileri zedelenebilir. Cinsel hayatlarında sorunlar oldukça bir takım beklenmeyen dürtüler ile aldatma durumları yaşanabilir.

Yaş farkı olan çiftlerde en büyük engellerden birisi, dış çevrenin bakış açısı ve ön yargılarıdır. Böyle bir durumdan kurtulmanın tek yolu her iki tarafında hislerine güvenmesi ve ilişkilerine inanmasıdır. Çiftler birbirini değiştirmeyi düşünmek yerine hayatlarını oldukları gibi kabullenebiliyor mu bunu değerlendirmeli ve mutlak bir karara varmalıdır.

genc-erkek-650

Peki genç erkekler neden olgun kadınları tercih eder? Olgun kadınlar neden genç erkekleri tercih eder?

Olgun kadın özelliklerini inceleyelim dersek; olgun kadınlar artık ne istediğini iyi bilir bir hale gelmiştir ve hedeflerine doğru ilerler. Hayatlarındaki öncelikleri çoktan belirlenmiştir. Bazı hayallerini gerçekleştirmiş, kendisine daha fazla hedef koymuş ve ne istediğini, istediklerini nasıl elde edeceğini planlamıştır.

Genç bir erkek için, kariyeri, hobileri, bilgi birikimi, genel kültürü oturmuş, iddialı ve korkusuz bir kadından daha seksi bir şey olamaz. Olgun kadınlar çoğu zaman ilk adımı atmaktan da çekinmeyecektir.

Genç erkeklerinde genç kadınlar gibi ilişkilerinde kendilerinden olgun birini tercih etmelerinin nedeni aile ilişkilerindeki eksiklikler de olabilir. 

Olgun kadının öz güveni yüksektir. Çoğu genç kadının hali hazırda vücutlarına dair takıntıları varken, olgun kadınların  kendilerine ve görünümlerine olan saygısı artar. Bakımlı olmaya özen gösterirler. Bulundukları ortama göre ne giyeceklerini, nasıl görüneceklerini çoktan öğrenmişlerdir. Orta yaşlı kadınlar vücutlarının kusurlarının farkında olsalar da bunları iyi yaşanmış bir hayatın hediyeleri olarak kabul eder.

Cinselliklerini yaşamak adına ne istediğini bilir ve bunu dile getirmekten çekinmezler. Olgunluklarıyla birlikte, hayatlarının en iyi cinsel dönemini yaşadıklarını söyleyebilirler. Sadece çekingenliklerinden kurtulmaz, gençliklerinde karşılaştıkları garip seksüel girişimlerde de bağımsız hissederler. Sürekli olarak görünümüne dair endişelenmesi ya da partnerini tatmin edip edemediğini düşünmesi, genç kadınların kendilerini tatmin etmesini engeller. Olgun kadınlarda böyle bir duygu yerini kendine güvenmeye terk eder. Yaşıtları ya da kendinden daha büyük bir erkek ile cinsel hayatını yetersiz bulan kadın genç bir erkekle deneyim yaşamayı tercih edebilir. Elli yaşın üzerinde olan ve ilişki deneyimi olan kadın, seks hayatının her zamankinden iyi olduğunu ve bunun sebebinin öncelikle kendi ihtiyaç ve isteklerine yönelmek olduğunu söyleyebilir.

Tecrübesi zirve yapmıştır. Bu özellik genç bir erkek için tercih edilesi bir durumdur. Kadının deneyimleri sadece iş hayatı için önemli değildir. Hayatın her alanında ve her türlü açıdan genç sevgilisine yardımcı olacaktır. İyi kötü her türlü yaşanmışlıktan ders çıkarılabileceği gibi, bu dalgalanmalar stresle başa çıkma becerisini de geliştirmeye sebep olacak ve bu sayede ilişkinin dinamiklerini de iyi yönetecektir. Yapılan son araştırmalara göre, 20’li yaşlardaki erkeklerin çoğu artık kendilerinden daha olgun kadınlarla beraber olmayı tercih ediyor.

Olgun kadının bağımsızlığını ilan etmiş olması genç erkeğin işine gelecektir. Romantik ilişkileri dışında, olgun kadınların yapacakları bir sürü farklı şey ve görüşecekleri pek çok insan vardır. Uzmanlara göre, insanlar romantik ilişkilerinde bireyselliklerini kaybettiği sürece, ilişkiyi de tüketmeye mahkumdur. Ve olgun kadın  sever, ister ama tüm zamanını sevgilisi ile geçirmeye ihtiyacı yoktur. Genç erkek böyle bir ilişkide sürekli bir baskı hissetmeyecektir. Kadının yaşanmışlıkları onu yeni bir aile kurma hevesi gibi bir hayal ya da beklentiye sokmaz. Gelecek kaygısı sonuç ilişkisi kurmaz. Bu da genç erkek için baskılayıcı bir şey olmadığından ilişkinin huzuru için tercih edilebilir bir durum olur.

Bazen de her kadın bu kadar rahat olmayabilir. Özgüven sorunu yaşayan kadınlar, genç partnerini kıskanıp ilişkiyi çıkmaza da sokabilir. Böyle bir durumda genç erkek diğer alternatiflere doğru yol alacaktır.

Peki aşk için bu kadar ince elemek sık dokumak gerekli midir? Gerçek aşkta insanlar yaş farkını görürler mi? Farklılıklarını fark edebilirler mi?

Eğer bir kadın ya da erkek, yaş farkını kendi ilişkisi içerisinde içten içe sorun ediyor ve bunu kendini onaylatmak adına birlerine danışıyorsa ortada bir problem var demektir.

Sorguladığı bir ilişki gerçek aşkın yansıması değildir. Aşk teslimiyettir. Körlük, sağırlıktır. zihne kapılarını kapatmak ruhunu özgür bırakmaktır.

Aksini savunan varsa buyursun yorumlara açığız…

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. ferhatkonas dedi ki:

    Harika bir yazı olmuş öncelikle tebrik ederim,

    Aşka, ruhsal bir kavram olarak baktığım için, yaş veya diğer unsurlar önemsiz kalıyor benim için. İnsan yeter ki ruhunu kaybetmesin, elbet ruhuna karşılık verecek başka bir ruh bulacaktır, nasıl bir bedenin içinde olduğu o kadar da önemli değildir diye düşünüyorum… Dış görünüşe yüklediğimiz güzellik kavramlarının aşkla yani saf aşkla bir ilişkisi olmadığını düşünüyorum. Elbette vardır bir erkeğin ya da kadının dış görünüşüne aşık olanlar ama bu benim için aşkın gerçek tarifi değildir. Bir insanın gözlerinde ki kalbinizi ısıtan ifade gözlerinin güzel olmasından değil ruhunun güzel olmasından kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: