JUICING NEDİR?

1 Mart 2016 1 Yorum

images (2)

Milletçe dilimizin dışında başka bir dile ait kelimeleri kullanmaya bayılıyoruz. bildiğimiz meyve sebze suyu kürleri ile sağlıklı yaşam detayları paylaşmak istiyorum ancak bilinen adı bu değil. Herkesin ağzında dolaşan Juicing günümüzde meyve/sebze suları ile beslenme yöntemine verilen isim. Türkçe açıklaması bence meyve sebze kürü olabilir.

Yeşil su ve sebze suyu olarak kullanımları da mevcut olmakla birlikte, bu aslında bize göre terimi yanlış bir şekilde kısıtlandırmaktadır. Çünkü juicing içeriği aslına bakarsanız rengarenktir.

Modaya uymak değil de içeriği nedeniyle sağlığımıza fayda sağlamak amacı ile yapılabilir. Peki gerçekten faydalı mı? Hemen birlikte inceleyelim.

Pilates, zumba , soul cycle, fit in time uygulamasalonlarından çıkamaz hale geld,k. Hem beslenmemize dikkat etmiyoruz hem de alınan kilolardan biriken yağlardan şikayet ediyor çareler arıyoruz. Neredeyse bütün spor salonlarında saydığımız faaliyetleri bulmak mümkün.

Alkali sular, doğal yemekler mönülerin içerisinde yer almaya başladı bile. Organik ürün satan dükkanlar çoğaldı. Yoğun iş hayatı içerisinde vakitsizlikten gerekli hazırlıkları yapamayanlar için juicing yani meyve sebze kürü hazırlayıp satan firmalar kuruldu. Çiğ beslenme (raw food) restoranları açılıyor. Kısaca sağlıklı beslenme sektörü oluştu. Biz de bu akımın takipçisi olduk.

i287104489237830705._szw480h1280_

Buna besinsel bir moda akımı da diyebiliriz. Millet olarak birbirimizden gördüğümüzü yapma alışkanlığımız herkes tarafından kabul görmektedir. Keşke her uygulamak istediğimiz alışkanlık bu kadar sağlıklı olsa.

Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenme, zinde bir vücut, dingin bir zihin ile mümkün olacağını anladık. Artık ne yediğimizi bilmek istiyoruz. İşlenmiş gıda istemiyoruz. Yeni türeyen hastalıklar, alerjiler için ilaç almak istemiyoruz onlardan kökten kurtulmak istiyoruz. Bedenimizin kontrolünü elimize almak istiyoruz.

İnsan sağlıklı yaşam felsefesinden vazgeçmez. Hayatta kalmak, sağlığını korumak insanda bir içgüdü, bir reflekstir. İlgili araştırmalarımın ardından juicing uygulamasının sağlık için ne kadar mühim olduğunu anladım ve tavsiye ederim.

Yemek ile İçmek arasındaki farklar nelerdir?

Her gün rahatça bir bütün ananas suyu içebilirsin, ancak bunu hergün yemeğe kalkarsan bir süre sonra onu hazırlamak yemek gibi bir eylem canını sıkmaya başlayabilir. İnsan olarak rutinden pek hoşlanmıyoruz. Hergün sebze/meyve suyu içmek yemeye oranla kesinlikle çok daha kolaydır. Hele bir de önümüze hazır geliyorsa değmeyin keyfimize.
Meyveleri tükettiğimiz zaman sindirilemeyen lifler emilimi %71’e kadar düşürür ve yaklaşık 3-5 saat sürer. Oysa meyvenin suyunu içtiğimizde bu emilim %68’lere kadar çıkar ve sadece 10-15 dakika sürer. (kaynak: book:I juice for life)

Juicing aslında gıda takviyesi almak gibidir. 20 dakika içinde tüm besinler vücudunda dolaşmaya başlar. Meyve ve sebze suyu emilimi %99 larda iken en iyi sindirim sistemine sahip bir insanın katı yemekteki oranı bunun yarısına ulaşmamaktadır. Ayrıca juicing sırasında katı yemeği sindirmek için harcanan enerjiye de gerek kalmaz. Çiğnemek bile zaman çalan bir eylem sonuçta.

Domatesi pişirmenin içindeki likopen antioksidanın etkisini 5 kat artırtığı bilinir, ama domatesi blenderdan geçirmek de aslında aynı etkiyi sağlar.

Meyve ve sebzeler içerdikleri vitaminler, enzimler, mineraller harici aslında çok önemli başka bir ihtiyacımızı daha karşılar. İnsan açlığa dayanabilir ama susuzluğa dayanamaz. İnsan vücudunun %65’i sudan oluşmaktadır. Suyun hayatımızdaki önemi bu kadar ortadayken, bircoğumuz hala yeterli miktarda su tüketmiyoruz. En azından ben ilaç mumalesi yaptığım suyun 1,5 – 2 litresini tüketesiye kadar kendime eziyet ettiğimi düşünüyorum. Çay ve kahveyi çok fazla miktarda tükettiğimizde su ihtiyacımıza katkı sağladığımızı düşünüyoruz ya bu tamamen doğru sandığımız bir yanlış. Su yerine koyduğumuz çay kahve vücudumuzdaki su oranını daha da düşürüyor.

Meyve ve sebze suları, suyun yanı sıra içerdikleri vitaminler ve mineraller açısından da bizim için çok önemliler. Greyfurt, portakal, limon gibi narenciye ürünler C Vitamini bakımından çok zengin iken, havuç suyu bize beta karoten formunda A vitamini sağlar. Yeşil suların çoğunluğu E Vitamini içerir. Meyve ve sebze suları ihtiyacımız olan demir, bakır, potasyum, sodyum, iyot, magnezyum ve benzeri temel mineralleri de bize sunar ve aslına bakarsan bu şekilde alınan mineraller sindirim esnasında en rahat assimile edilenlerdir.

Meyve/sebze suyu sindirilemeyen lifleri elimine ettiği için juicing olarak alınan besinler meyveyi/sebzeyi bütün yiyerek alınandan fazladır. Örnek vermek gerekirse bir havuç yediğimizde lifler sebebi ile beta karotenin sadece %1’ini alırken çiğ havuç suyunu içtiğimizde bunun nerdeyse %100’ünü alabiliriz.

Taze meyve/sebze suları aynı zamanda büyük bir enzim kaynağıdır. Burada meyve ve sebzenin tazeliği çok önemlidir. Çünkü enzimler ısı ile tahrip olur. Yemeği pişirdiğin zaman, bu ister et ister sebze ister meyve olsun, 114 derece üzerindeki ısılarda tüm enzimler yok olur. Meyve ve sebzenin suyunu sıktığında ise herhangi bir ısıl işlem uygulanmadığı için enzimler hala yaşayabilir.

Isıl işleme tabi tutulmamış Çiğ (Raw) Beslenme ve Juicing yöntemleri şu an tedavi amaçlı dahi kullanılmaktadır. Bu alanlardaki pozitif sonuçlar kayda değerdir. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamalarına göre günümüzde çoğumuzda %50 vitamin, %60 mineral eksikliği bulunmaktadır. Bu soruna da biz çözüm gerekir elbette. bu yöntemi tercih etmeniz için size bir kaç gereksinim sayabilirim. Yaıznın sonundaki linkteki ürünleri inceleyebilir aynı içerikleri evinizde de hazırlayabilirsiniz.

images (1)

1) Yeni başlangıçlar hayatınızın motivasyonunuzu arttırır.

 2) İncelmenizi, estetik görüntüye kavuşmanızı sağlar.

3) Daha sağlıklı bir bedene sahip olacağın kaçınılmaz son olacaktır.

 4) Kendi bedeniniz için gerekli bir müdahalede bulunmuş olmanız sizi mutlu eder.

5) Toksin ve benzeri gereksiz atıklardan arınmış bir bedene sahip olmanız sağlık için önemlidir.

6) Hastalıklara karşı daha güçlü bir savunma mekanizmasına sahip olacaksınız.

7) Uyku düzeninizi bozacak herhangi bir sindirim sorunu yaşamayacağınız, dinlenmiş bir bedenle uyanacağınız kesindir.

8) Cildinizde fark edilir değişiklikler olacaktı.

https://www.juitox.com.tr/#juice-cleanse

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. gguntepe dedi ki:

    Yabanci kelime kullanmak karsindaki cahil gibi sanip uste cimk bixim insanimiz bayiliyor ayni eskisi gibi koydeki donatesi begenmeyip carsudan aldik sonra oju biraktik koye donduk yedimuz ictigimuz her sey vucudumuza zehir biriktiriyor saolsun para gida babalari…

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: