Cilde karşı işlenen suçlar…

22 Şubat 2016 0 Yorum

Hayat ile ilgili herşeyi doğru yapamıyor olabiliriz. Bize göre doğrular başkalarına göre hatalar ve yanlışlar olarak önümüze sunabilir. Suç sayılabilir. Adil bir şekilde durum çözülebilir yada adaletsizliğe karşı çaresiz kalabiliriz. bugün konu hayat ve adalet değil.

Bugün hepimizin ihtiyacı olan bir takım sağlık unsuru bilgiler paylaşmak istedim.Ruhumuza karşı işlediğimiz suçlardan başka bize bahşedilen bedenlerimize karşı da bir takım suçlar işliyoruz. “Günahkarız Tanrım bizi affet. Bedenimizi koru ve kolla”  dediğimizde yenilenemiyoruz.

Hücreleri eskittiğimizde yenilenmek için suni müdahaleler de bulunup, durumu kurtarmaya çalışsak da yapılan işlemlerin bize zararları da olduğunu unutmamalıyız. O halde olayı bu raddeye getirmeden neler yapmalıyız bir bakalım.

Bilim insanlarından, Desmond Morris, “Kusursuz bir cilt, bütün insanlığın en çok arzu ettiği şeydir.” demiş. Bana göre insanların en çok arzu ettiği unsurlardan biridir desek daha doğru olacak. Bir varlığı sadece sevmek yetmez. Hepimiz bedenimizi cildimizi seviyoruz ama sevgi, emek istiyor. Bunu unutmamalıyız. Bizim Atalarımızın bir cümlesi vardır.” Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur”. Kendi bedenimize zarar verecek ne gibi suçlar işliyoruz bir bakalım.

  1. Suç: STRES

indir (3)

Aşırı stres ile  hayatımızı sürdürmek kortizol salgımızı arttırırmış. Kortizol kimmiş? Kortizol, erken yaşlanma hormonuymuş. İnsülin ve yağı arttıran bu hain hormonu vücutta çoğaltan yaşadığımız stresli hayatmış bilginiz olsun. Kronik stres hali C, B vitamini ve Magnezyumumuzu emiyormuş. Bu vitaminler ise cildin ışıltısı için gereken en önemli vitamin grubudur. Işıltımımızı kaybetmemek için stres yönetimi becerisi kazanmalıyız. Bahsettiğim vitamin gruplarının olduğu besinler tüketmeye özen göstermeliyiz.

2.Suç: AŞIRI KAFEİN TÜKETİMİ

indir (4)

Kahvesiz yaşayamayacığımız aşikar. Milletçe kahve keyfini seviyoruz. Ülkemize son yıllarda katılan birbirinden güzel lezzetli kahveler ise iyiden iyiye vazgeçilmezimiz oldu öyle değil mi? Ne demişler, “Her şeyin aşırısı zarar.”

Maalesef kafein vücudun su oranını düşürüyor. Adrenalin bezlerini tetikleyip stres hormonlarının salgılanmasını arttırıyor. Stres zaten cilde zararlı. Kafein ile ikinci bir zarar oluşturuluyor. Kahveden vazgeçmeyin. Tüketim adetinizi azaltın ve bol bol su için derim. Parlak cilt için günlük içeceklerimize bitki çayları ve taze sıkılmış meyve suları eşlik edebilir bence.

3.Suç: SİGARA

sigara-icen-yasli-kadin

Sigara içenlerin  tütün belası çizgileri vardır. Kendilerine has kırışıklıkları oluşur zamanla. Büzülmüş dudak kenarları kırışıklıkları kaçınılmazdır. “Sigaranın dumanına sarsam, saklasam seni” şarkıları söylerken o duman var ya içinde kayıp olduğunuz, cilt için zehirleyici kimyasalları barındırır. Nikotin cildin oksijenini tüketir. Oksijensiz cilt beslenmez. Bu yüzden sigara içenlerin cildi zamanla grimsi bir ton almaya başlar. Hücre yenilenmesini engelleyen sigara bileşenleri cildi yaşlandırır.

Sigaranın cilde verdiği zarar öyle hemen ortaya çıkmıyor da. Uzun vadede kendini belli etmeye başlıyor. Sadece cilde değil neredeyse bedenin büyük bir kısmına zararı dokunan bu gereksiz sağlık düşmanı ile ilişkinizi yeniden gözden geçirin derim.

Sigara bırakanların cildindeki gelişimi izleyin. Zamanla ciltlerinin daha da parladığını, ince çizgilerinin azaldığını göreceksiniz.

4.Suç: ALKOL

bir-kadeh-sarap-1-saat-spora-esit-4934330

 

Arada sırada keyif için içilen bir kadeh şarap sizi rahatlatır hatta, sindiriminizi kolaylaştırır, kan yapımınızı arttırır konulu bilgiler doğrudur. Aşırısını tüketmek bütün bu iyi özelliklerini maalesef ortadan kaldırmaktadır.

Aşırı alkol ciltte sarkmalara, kızarıklıklara, gözlerde kanlanmaya sebep olur. Alkol vücudu susuz bırakır.B vitaminlerinizi çalar. Tırnaklarınızı ve saçlarınızı güçlendiren B vitamininin eksikliği başınıza olmadık işler açabilir.Sağlıksız bir cilt için B vitamininizi eksiltin de denebilir.

5. Suç: UYKU POZİSYONU

588

 

O güzel yüzünüzü yastığa gömüp uyumayı tercih ediyorsanız başınıza gelecek var demektir. Yüz kırışıklıklarını hızlandırıyorsunuz bu şekilde uyuyarak, haberiniz olsun. Günde en az 8 saat uyuyan ve yüzünüzü sağlı sollu yastıkla temas ettiren insanlara oranla düzensiz uyuyup yastığa gömülenler arasında yapılan araştırmaya göre yastığın yüzünüzün düşmanı olduğu ortaya çıkmıştır.

6.Suç : HIZLI ŞOKLAMA DİYETLER

fft99_mf4600153

Kırışıklıklarımızı ve sarkmalarımızı hızlandıran bir diğer düşman da hızlı kilo alıp vermeyi alışkanlık haline getirmiş olmamızdır. Kilo almak cildi gerer, ciltte çatlaklar oluşmasını sağlar. Hızlıca egzersiz yapmadan verilen kilolar sonucu ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar oluşturur. Aşırı güneşe bağlı da ortaya çıkabilecek bu görüntü hızlı kilo alıp verme ile tetiklenir.

7.Suç: GÜNEŞ FAZLASI

indir (5)

Güneş cildimizin rengini değiştirirken güzelleştiriyor da.Sağlık için güneşten alınan D vitaminine de ihtiyacımız olduğu doğrudur. Maalesef her şeyde olduğu gibi fazlası zarar olan güneş ışınları, tıpkı sigara gibi çabuk kırışıklık oluşmasını sağlar. Bunun nedeni cildin nemini suyunu azaltmasıdır.Bunu anlayabilmeniz için basit bir deneme yapmanızı öneriyorum. Vücudunuzda güneş görmeyen bölgeleriniz ile güneşe maruz kalan kısımlarını kıyaslayın farkı anlayacaksınız.

Güneşin kanserojen madde ürettiğini de unutmamak gerekir. Işıldayan bir cilt için  güneşlenme aralığınız haftada 3 kez 15 er dakika arayla olmalıdır.

Suçları öğrendik. Suç işlemekte özgürsünüz. Cilt sizin, beden sizin. Kime ne?

 

 

 

 

 

Kategori: SAĞLIK

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: