İnce belli keyfi…

19 Şubat 2016 8 Yorum

İnce belli tamlamasını okuduğunuzda aklınızdan geçen çay olmasın sakın. Ne büyük keyif değil mi? Estetik bir bardakta, tavşan kanı çay içerken dost sohbetlerinde kayıp olmak. Millet olarak olmazsa olmazımız çay. Bugün konu çay değil.

İnce belli, düz karınlı, sağlıklı ve güzel görünme çabalarımıza istinaden küçük bir destek yazısı hazırladım. Görseller için Hz. Google a teşekkür ediyoruz.

Doğuştan estetik görüntülü, orantılı vücutlu, sindirim sistemi düzgün çalışan, beslenmesine dikkat edip, sporunu aksatmadan yapan muhteşem insanları toplu halde tebrik ediyoruz.

Birazcık deforme olmuş bedenlerimiz için şekillendirecek, toparlayacak bir kaç hareket önerisinde bulunmak istedim.

Hareketleri, her sette 12 kere olmak üzere ikişer defa yapmamız gerekiyormuş. Yazının devamında sunulan alternatiflerden birini iki set şeklinde uygulayabilir karnınız acımadı ve hemen yorulmadıysanız, ardından bir hareket daha ekleyerek ufak ufak sayıyı arttırabilirsiniz. bu egzersizler sadece kadınlar için değil beyler. Türk balkonlarınızı görmek istemiyoruz haberiniz olsun. Kadınların muhteşem görünmesini bekleyen göbekli erkeklere söylüyorum; arada aynaya bakarsanız iyi olur.

Güzel belinizin daha da güzelleşip vücudunuza ekstra bir şahanelik katmasını istiyorsanız, hadi bakalım hep birlikte yere yatıyoruz. ofisteyseniz yere yatmak için eve gitmeyi bekleyin lütfen. Benim yüzümden komik duruma düşmenizi istemem. 

 1. Sırt üstü yatıp sağ ayak bileğinizi sol dizinizin üstüne koyun. Sol elinizi kafanızın arkasına, sağ kolunuzu da yere koyun.
 2. Sol kürek kemiğinizi yerden kaldırın ve sol omzunuzu sağ dizinize doğru götürün ve yere geri yatın.
 3. Aynı tarafı bir kere daha tekrarlayın ve tarafları değiştirip bir tane daha yapın.

 

“O bel incelecek” dedik ve başladık artık. Yorulmak yok tempo ile devam…

 1. Yerde sağ tarafınızın üstüne yatın, bacaklarınızı düz tutun, parmaklarınızı gerin. Poponuzu sıkın ve karnınızı içeri çekin.
 2. Kafanızı kolunuzun üzerine koyun. Sol elinizi yerde önünüze koyun.
 3. Sol bacağınızı düz tutun ve verev kaslarınızın gerildiğini hissedene kadar vücudunuzla aynı çizgide kaldırın. Bir-iki saniye tutup indirin.

Belimize form kazandırdıktan sonra en önemli ikinci bölgemiz için bir çalışma yapalım dedim. Hazırsak başlayalım.

 1. Yerde sırtüstü yatın, sol topuğunuzu sağ ayak parmaklarınızın üstüne koyun. Boynunuza sol elinizle destek verip, sağ elinizle dambılı havada tutun.
 2. Alt karın kaslarınızın çalıştığını hissedene kadar omuzlarınızı yerden kaldırın, yukarıda bir saniye durun ve sonra geri yere yatın.

Hazır bel ve karın için çalışma yapmışken tüm kaslarımızı bir hareketlendirelim dedim. Ne dersiniz? 

 1. Pilates hareketlerine benzeyen bu hareket boyunca derin nefes alın. Dizleriniz bükük ve kalça hizasında açık bir şekilde sırt üstü yatın. Dizleriniz kalçalarınızın üstünde 90 derece bükülene kadar karnınızı omurganıza doğru sıkıca çekin ve her seferinde bir bacağınızı kaldırarak nefes verin.
 2. Nefes verip sağ eliniz sol dizinize dokunmak için uzanırken, kafa ve omuzlarınızı yerden kaldırın. Düzelirken nefes verin ve bacağınızı kendinizden uzaklaştırarak indirin.
 3. Aynı hareketleri diğer bacağınızla tekrarlayın.

 

4.Bacaklarınız ve kollarınızı önünüzde uzatarak dik oturun.

5.Yavaşça tek tek omurlarınızın üzerinde, yere varana kadar ve kollarınızı başınızın üstüne getirerek geriye doğru yuvarlanın.

6. Nefes verip oturma pozisyonuna geri dönün.

 

Kategori: SAĞLIK

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (8)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. DÜŞ BAHÇEM dedi ki:

  Bu aralar ben halleri…

 2. YazNotu dedi ki:

  İnce belli ve bardak 🙂 evet ajlan bardak mı denirdi yanlış hatırlamıyorsam!

 3. Lovie dedi ki:

  I was struck by the hotnsey of your posting

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: