Üzerimde bir ağırlık var…

18 Şubat 2016 14 Yorum

kisilik_tipinize_gore_beslenme_onerileri-4

Herkesin ağırlık sorunu var. En zayıfımız bile yeme içme konusunda dikkatli. Vücut ne kadar orantılı olsa da spor salonları yürüyüş parkurları dolup taşıyor. Öyle olmalı zaten. Sağlık için olması gereken bedene sahip çıkmak. İskeletimize kaslarımıza ekstra bir ağırlık yükleyip bedenimize eziyet etmeye hakkımız yok. Sağlıklı bir şekilde besinlerimizden kısmak zorunda kalmadığımız kontrollü bir beslenme yolunu tercih etmeliyiz.

Hareketsizliğin getireceği ağırlıklardan uzak durmalıyız.  Görüntümüzden önce o bedenin içerisinde görünmeyen organların, kemiklerin, damarların ve her ne varsa hepsinin bizi hayatta sağlıklı yaşatabilmesi için bizim de ona göre yaşam tarzımızı belirlememiz lazım.

Sağlık için ne yapmalıyız? bu sorunun cevabını bu yazıyı okuyan neredeyse herkes uzmanlık boyutunda olmasa da biliyordur. Bilmekle kalmayıp yapması gerekenleri hayatında uyguluyordur da elbette. Yeniden yüzleşmek, hatırlamak hepimize iyi gelecek diye düşündüm.

Her gün mutlaka yenilmesi gereken besin grubundan bahsedelim biraz. 2-3 porsiyon taze meyve tüketmek bu meyvelerde bulunan enzimler ve vitaminler ile metabolizmamızı  hızlandırmamızı sağlar. Aralarda atıştırmak istediğimizde kuru meyvelerden tüketmekte sindirim sistemimiz için önemli. Meyvelerin kurusu da tazesi de vücuda gayet yararlı hizmet vermekte.

Her ana öğünde; sabah, öğlen, akşam mutlaka çiğ sebzelerden imal ettiğimiz salata tüketmeliyiz. En az meyveler kadar sindirim için faydası olacaktır. Yemkelerinizi hazırlarken salata yapmak zor gelen arkadaşlarımıza bir öneri; yemek yapma enerjinizi salataya harcamanız yararınıza olacaktır. Salatalarınıza mutlaka zeytinyağı kullanın. Salata sosları taze sebzelere zarar vermekten başka hiç bir işe yaramıyor. Zeytinyağı, limon suyu ya da sirke çeşitleri bizim ailelerimizde gördüğümüz en kıymetli salata soslarıdır.

kocaeli-diyetisyen-onerileri-610x305

 

Salataya zeytinyağı koyulması ne kadar doğru bir davranış ise yiyeceğimiz besinleri yağda kızartıp yemek o kadar yanlış beslenmeye yol açar. Asla kızarmış yiyecekler yemeyin. “Çok lezzetli ama canımız çekiyor” dediğinizi duyar gibiyim. Tadına bakmak diye bir hakkınız var. Nadir denilebilecek zaman diliminde tadına bakmak zararlı olmayacaktır elbette. Diyetisyenlerin ufak kaçamaklara izin verdiğini unutmayın.

Bütün diyetisyenlerin hem fikir olduğu önemli bir besin türü de, kurubaklagiller. Aile ismi gibi  değil mi? İşte bu aileye mensup ürünlerden haftada en az 1 öğünde mutlaka tüketmek gerekiyor.

Protein oranı yüksek gıdaları tüketmek, vücut direncinizi ve insülin değerlerinizi stabilleştirirmiş. Bezelye, barbunya, mantar gibi protein oranı yüksek güçlü sebzelerden kaçmayın.

Sağlıklı vücut için en önemli ihtiyaç şüphesiz su. Her gün en az 2 litre su içmelisiniz. Su tüketimi günün istediğiniz saatinde, istediğiniz şekilde, istediğiniz sıcaklıkta olabilir. Süt ve yoğurdu tam yağlı olarak tüketin. Yağsız ve diyet sütlerin glisemik indexi düşük olduğu için daha çabuk acıktırır. Diyet içecekleri de sınırlı tüketin. Kalorisi yok diye istediğiniz kadar tüketmeyin

Her gün en az yarım saat orta tempoda hareket etmelisiniz.  Hedef sağlıklı kilonuza inmek, indikten sonra da kazandığınız sağlıklı yaşam ve beslenme alışkanlıklarını ömür boyu devam ettirmek olmalıdır.

Diyet kelimesiyle aç kalmak kelimesini bir tutmayın. Her hangi bir yiyecek kaçamağını eğer gerçekten istiyorsanız ölçülü bir şekilde yapın. İstemediğiniz halde hatır için veya ortama uymak için fazla kalori almayın. Aldığınız bu fazla enerjiyi yakmak için bol bol yürüyüş veya başka bir fiziksel aktivite yapın.

Ne çok fazla, ne de çok az optimum beslenin. Gereken miktardan az yemek, vücudunuzun hastalıklara karşı direncinin azalması, halsizlik, vitamin ve mineral yetersizlikleri ile sonuçlanabilir. Gereken miktardan fazla besin tüketimi ise vücutta aşırı yağlanma ve şeker, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini artırır.

kan_grubuna_gore_beslenme_onerileri-0

 

Metabolizmanızı dinç tutmak için dört saatten fazla aç kalmayın, az ve sık beslenin. Sizi dört saatten fazla aç bırakan önerileri dikkate almayın. Sabah uyandıktan sonra bir saat içinde enerji alıp vücudunuzu çalıştırın.

Kategori: SAĞLIK

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (14)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. ceylanblt dedi ki:

    Benim de üzerimde hep bir yorgunluk olur ve bunun sebebini spor yapmamaya bağlıyorum daha çok çünkü spor yaptığımda daha enerjik daha canlı hissediyorum

  2. DÜŞ BAHÇEM dedi ki:

    3 kilo fazlam olsada spor ve diyete rağmen kilo veremiyorum malesef

  3. DÜŞ BAHÇEM dedi ki:

    Ailesel olarak bende olma olasılığı yüksek

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: