Ben de insanım farkında mısın?

5 Şubat 2016 2 Yorum

“Eşitiz. Ben de insanım farkında mısın?” Cümlesi ile ilgili bu yazım oluştu.

images (6)

Bir arkadaşımla aramızda geçen konuşmaya istinaden düşüncelerimi paylaşmaya karar verdim. Dışlanan, başkalaştırılmak istenen, işsiz ve çaresiz, yasal olmayan yollarla geçimini sağlamaya mecbur edilen ve bu sebeplerle hayati tehlikede dâhil olmak üzere birçok şiddete maruz kalan eşcinsellerin yaşam hakları ile ilgili birkaç cümle etmek istiyorum.

Eşcinsellik konusu birçok insanın konuşmaktan çekindiği, dinlemek dahi istemediği bir konu. Toplumda epey ses getiren farklı görüşlerin hedef noktası olan bu durumu biraz inceleyelim istedim. Herkes bir şeyler yazdı, bir şeyler konuştu, çareler aradı.

kalabalik_1

Eşcinsellik tercihim olmayan ve tasvip etmediğim bir durum . Beni rahatsız eden, eşcinselliği yaşayan varlıkların insan olduğunun unutulması. İnsan odaklı düşünen kişiler, kimseyi cinsel tercihlerine göre yadırgamıyorlar. Olmaması gereken, iş hayatında zekâsı, pratikliği, tecrübesi, bilgisi ile başarılı olan kişinin cinsiyeti konuşulmuyor olmasıdır. Bu kadındı, bu erkekti, bu eşcinseldi denmemeli. Okul hayatı ve arkadaşlık ilişkileri için de geçerli bu kıstas.

 

Bir insanı kereviz yemiyor, Türk sanat müziği sevmiyor, macera filmi izlemiyor diye hayatımızdan çıkartmayız herhalde ya da işine son vermeyiz. Bu da böyle bir durum işte. İnsanları cinsiyetlerine göre ayırmaktansa pozitif meziyetlerine göre değerlendirmek ve fırsat vermek bizi insan yapar.

cimfltlweaawdkhEşcinsellik hem bir hastalık hem de bir tercih olarak nitelendirilmektedir. Bir hastalık olma olasılığı, doğuştan gelen biyolojik kusurlardan veya kişinin yaşadığı psikolojik sorunlardan, travmalardan dolayı ortaya çıkabilir. Bu başlı başına bir tercihte olabilir. Çoluk çocuk sahibi bir sürü eşcinsel insan var dünya üzerinde, kanıtlanmış gerçektir bu. Kişilerin eşcinsel olarak kendi cinsiyetiyle devam edebilme ya da tekrar heteroseksüelliğe dönme olasılığı her zaman vardır.

Dini olarak da kabul görmeyen ve günah olduğu konusunun insanlara duyurulmuş olması dahi kişilerin bu tercihini değiştirmeyebiliyor. Tıpkı içki içmek, yalan söylemek, cinayet işlemek, kul hakkı yemek ve beyan edilen benzeri günah çeşitlerini önemsemeden yaşantıya devam etmek gibi bir durum. Dini inançlarını da etkilemeyen bir durum bu. Homoseksüel olması sebebiyle inançlarından vazgeçen insanlar, var olan cinsini kabullenip yaşayan insanlarla eşit bir durumda.

tumblr_ntctiyQdAk1s4pb1ho2_1280

Fizyolojik ve psikolojik sorun olarak görüp tedavi olmak isteyenler, insanların genelinin yaşadığı gibi hayatına devam edebiliyor. Tercih meselesi yani. Benim bugün anlatmak istediğim bu durumu yaşayanları sentezlemek, irdelemek ya da eleştirmek falan değil.

Zekâsı, eğitimi, kültürü, yeteneği ile değerlendirilmeden, sadece cinsel yönelimine göre insanların işsiz ve yalnız bırakılmasının manasız olduğuna dikkat çekmek. Birçok eşcinsel maalesef toplumun ve iş hayatındaki yöneticilerin, iş arkadaşlarının, homofobik düşüncelerinden dolayı işsiz kalıyor.

İşsizlik ile mücadele ederken, diğer insanlar gibi normal standartlarda hayatını devam ettirebilmesi adına legal olmayan, meşakkatli yollar ile tamamen tercihlerinin dışında, mecburen maruz kaldıkları geçinme kaynaklarına yöneliyorlar. Bu durum bazen yaşanması istenmeyen bir sürü acı olaya sebep oluyor.

Çevremizde iş hayatımızda karşılaştığımız fark edilen dostlarımızın, iş arkadaşlarımızın önce insanlıklarına odaklanmalıyız. Dürüst mü, güvenilir mi, çalışkan mı, akıllı mı, yetenekli mi, samimi mi bu bilgiler doğrultusunda hayatımızda olup olmamasına karar vermeliyiz. Bu detayları göz önünde bulundurursak, bu insanlar da istemedikleri hayatları, içinde olmayı düşünmedikleri illegal yolları tercih etmek mecburiyetinde olmayacaklar.

Önce insan dostlar, sonra etiketler yakıştırmalar olsun. Hiç kimse tercihlerinden dolayı yargılanmamalı.

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. ramazantrn dedi ki:

    Herseyi cok guzel dusuncelerle kaleme almlssiniz fakat bu secimi yaparken yani ( escinsellik) dogru bir secim yaptiklarinimi dusunuyor insanlar . Insanlar nasil bu duruma dustuler acaba kucukken yasam tarzindan kaynaklaniyor olabilir mi yada yeteri kadar inanci olmadigimizdan mi. Ozgur bir ulkedeyiz diyceksiniz herkes ozgurdur istedigini sece bilir diyor olabilirsiniz ama muslumansan Allaha inaniyorsan ozgur degilsin inanclarinin geregini yerine getirmen lazim yasam tarzi secilir inanc secilmez musluman icin. Yeterince inancli olmadigimiz icin toplum cok yanlis duzeyde yanlisliklar yapmakta. Ha ben hic yanlis yapmiyormuyum elbette bende yanlislar yapiyorum Allah cc bizleri affetsin. Hz nuh kavminin sonu nasil olduysa korkarim aynisi olcakmis gibi. Bunlarin olmamasi icin inancli olmak yeter ozaman kimse o durumlara dusmez. Su anda isyerinde cepten yaziyorum yazdiklarimi yanlis anlamayin size degil sitemim yorum yapmak istedim . Sizi yeni takip etmeye basladim guzel seylere deginerek yaziyorsunuz devamini dilerim. sevgi ve saygilar

    • arisoynazan dedi ki:

      Söylediklerinden haklısınız. Konu eşcinsellik tasvip etmek onaylamak tercih etmek ile ilgili değil. Konu isinde başarılı olduğu halde sırf bu tercihi nedeniyle işsiz bırakılıp hayat mücadelesinde kayıp olup giden insanlar için yazıldı. Bu yüzden insan olduklarını unutmamaliyiz diyorum.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: