Yaralara pansuman…

2 Şubat 2016 2 Yorum

6a340ee9706512a7a746566acd3f9fda

Biz büyüdük ama yaralar hep aynı aslında. Üflediğinde acısı dinmiyor, öpünce de geçmiyor artık. Yara almamak için önlemlerimiz, önceki yaralar görünmesin diye maskelerimiz var. Aynı yerden acıtmıyoruz artık kendimizi. Daha temkinli, daha korkak ve daha az cesur olduk aslında.

Bir keman sızısı, bazen bir ney nefesi hatırlatan geçmişi. Bazen de eskimiş sarı sarı fotoğraflar. Küçük bez bebeğin, bir kapısı kırık çelik araban. Kalbin kadar temiz beyaz sayfalara yazılan bir kaç cümle, bir kolye, bir küpe ya da bir saat kim bilir?

can-yücel_799938

Bir filmde akar gider gözlerinden acıların ya da bir kitabın sarı soluk sayfalarına damlar iz bırakırlar. Hemen siliverirsin sileceklerinle gözünden sızan acılarını. Ellerin ıslanır. Islak kirpiklerinle zihnin nemlenir, küf kokusunu duyarsın eskimişlerinin. Büyüdün ya boşver. Başedebileceğin durumdasın. Havanı değiştirince o pis kokular da çeker gider.

can-yucel-sozleri

Kanayan yerlerine pansuman yapmayı öğretir hayat zamanla. Yaranın üzerine unutmak tozu serpersin azar azar. Yavaş yavaş silersin kara tahtayı. Komik bir flm izler, bir konserde çılgınlar gibi bağıra bağıra şarkılar söyler, içmeden sarhoş olursun bazen. Hatırlamak istemediklerini siler süpürürsün gücünle.

Yaralar hep aynı. Sen üzerini örttükçe, etkisizleştirmek için büyüdükçe anı yaşamanın keyfine varırsın. Büyümek için küçüklüğünden uzaklaşman gerektiğini anlar, geçmişi mişli hali ile bırakır masallaştırabilirsen, yeni yeni mutlu anılar biriktirirsin kalan zamanında.

031410876846_d

Gözlerini gecenin ardından açtığın her gün senin yeni hayatın. Monotonluğun dışında geçmişin izi olmadan bir şeyler yap kendin için. Mecburiyetlerin dışında bir varlık kat kendine. En keyif aldıklarını listele ve yapabileceklerini yap. Fosforlu kalemlerle boya her yaptığının üzerini ve gülümse. Hayat hala devam ediyor.

Sık sık pansuman yapmak zorunda kalmaktansa hiç yaşanmamış gibi devam etmek için çabalamak daha keyifli.

İnsanların yaralanmışlıklarını da görmezden gelme yeter. Bu senin de iyileşmenin bir yolu. Birilerinin yaralarına pansuman yaptığında, iyileştiğini görünce, kendininkileri de iyileştirip unutuyor insan.

mevlana-bos-konusmus

Yaralanma demiyorum. Yara almaktan korkma, cesur ol diyorum. Nasıl olsa yaraların ilacı sende…

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorum (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Bazen birşeyin başında “ya sonunda yine yaralanan ben olursam” düşüncesi,”nasıl olsa birgün geçiyor”a bırakıyor ..aynı dediğiniz gibi yine yeni yeniden cesaretle başlıyoruz birşeylere…

  2. gguntepe dedi ki:

    Okuyunca iyiki kitaplar var dedim, ya olmasaydı ne okuyup da uzaklasacaktik onca şeyden

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: