Martıların gücü…

29 Ocak 2016 0 Yorum

fb_ımg_1439373400230.jpg.jpg

Ben martılarını sevdim bu gökyüzünün. Kara kışa, fırtınaya inat onlar her daim gökyüzünde çığlıkları ile özgürlüklerini haykırırlar. En çok da kar yağdığında soğuğa rağmen, karın içinde kaybolan bedenlerinin varlıklarını sesleriyle duyururlar. En sevdiğim Tanrı hediyesi denizin koynunda yaşar onlar. olmak istediğim yerdeler her zaman. Hep birlikte neşeyle yaşarlar hayatı. Rekabet ile karın doyurmaksa da birlikte, eğlenmekse de hep bir arada. Deniz köpüklerinin muazzam görüntüsünü tamamlayan geniş kanatları, neşeli çığlıklarıyla İstanbul kokar onlar.

pescarusi

????????????????????????????????????

Tanrı’ nın yarattığı güçlü onca canlı içinde en güçsüz görünen sırdan kuşlar gibidir martılar.  Oysaki tüm zorluklara rağmen bulundukları yeri terk etmez, sert şartlara uyum sağlar, ekmeği için cebelleşir, bunca zorluğa inat, neşeyle özgür yaşar onlar. Hep olmak istediğim gibi. Bir martı kanadına tutunup diye başlayan en güzel şiirlere konu olmuş, bir çok tabloya ilham vermiş, her vapur gezisinde ilk akla gelen olmayı başarmış kendinden söz ettiren güçlü hayvanlardır martılar.

fb_ımg_1450444218956.jpg.jpg

Bu aralar gücüme güç katmak için yaratılanları, imkansızlıklarında güçlü olmayı başaranları gözlemledikçe önce seni sonra beni ev çaresizce bizi düşünür oldu zihnim. Kayıp oldum.

Fırtınada sert kayaları tırmandığın hayatının içinde, ulastığın zirveden görünen göl kıyısındaki sakin bir vadi gibiyim ben. Fırtınalara rağmen tepeleri aşıp indim o vadiye. Aradığım huzurdu, içimde buldum. Şimdi seni o huzurun içine çekiyorum . Huzurla elimi tutup yolumda eşlik edeceksen gel. Parmağımın ucundan tutup ilk durakta inecek ve huzurumu bozacaksan, bırak varlığın sadece ruhumda yaşasın, gelme.

fb_ımg_1450887782592.jpg.jpgSana dokunan ruhuma, tenim eşlik ederse senden gidemem ben. Elimi bıraktığın da yola devam edemem. Düştüğüm yerden yeniden kalkamam. Bunu bil. Kar ve fırtınaya inat çığlıklarıyla özgürlüklerine uçan güçlü martılar gibiydim. Seninle yola çıktığımda kanatlarımı yitirdim önce, sonra çığlıklarım sessizleşti. Sensiz kalırsam göçmen kuşlar gibi üşüdüğümde sıcak ülkelere ulaşamayacağım . Sensizligin soğuğunda donarak öleceğim. Anlıyor musun?

Marti-MARTI-1-70X100-CM-SATILMISTIRBana duvarlar örme diyorsun, deme. Benden senin yolunu kesecek tek bir tuğla yok. Oysa senin etrafın dikenli tellerle çevrili. Merak ettiğin her bir zerrem kan içinde kalasıya kadar o telleri tırmanıp sana ulaşmayı, sen de yaşamayı göze aldım ben.

Kulağıma fısıldayacağın özel cümlenin içinde duymak istediğim yalnızca iki kelime. O iki kelimenin ve yaratanın hatırına sana adayacağım benliğimi. Bu bir oyun değil. Yaşamadağını yaşatma arzusu.

martilar-simit-arabali-vapur


Sana hayat ve içinde kocaman bir huzur denizi hediye ediyorum. Kabul eder misin? Benden bakınca sana nasıl baktığımı, kendini gör adam. Benim gibi bana bakamayacaksan, bakma. Yakarsın. Oysa küllerimden yeniden doğmayı başardım ben seninle nefes almaya başladığımda. Kaç yangından, kaç depremden sağ çıktım. Senin alevin de, sarsıntın da başka. Enkazın da ağır olur, bilirim. Bir dahası yok artık. Son gücümle sende sonlanmayı diliyorum.

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: