Yonca ve Çınar

26 Ocak 2016 0 Yorum

image

Gölgesinin altında sırtımı yasladığım çınar da olmasa zihnimde canlandırdığım dinlenemeyeceğim. Arada sırada kopunca dünya ile bağlarım, bilinki o ulu çınar kucağındayım. Herkesin sırtını yasladığı bir ağacı vardır aslında. Karaağaç gölgesini bulan kaçıyor zamanı geldiğinde.

En mutlu olduğunuz yaşınız diye sordu biri. Uzun uzun sustum. En mutlu olduğum yaşım diye bir bilgi yok bizim kütüphanede. Öyle stabil bir mutluluk yılı olmamış yani. Tanrı biraz nimetlerinden bahşetmis mutlu olmuşum sonra mutlu olduklarından sınav yapmış sıklıkla çoğunda sınıfta kalmış, tekrar yapmışım. Bir daha bir daha derken hep aynı yerimden kırılmış, aynı bölgeden yara almışım. Ne uslanmaz, ne kadar da arsızmışım.

image

Şımarıklık yapan çocuklar gibi, Tanrı yok sana şimdi mutluluk dedikçe tepindikçe tepinmiş, kandırmalık mutlulukla oyalanmış, avutulmuşum. Kendim kanmak istemişim. Kandırılmak, hedefe ulaşmak için çabalamaktan daha kolay gelmiş anlaşılan.

Derinden yaralandıkça bir daha üzülmem sanmıştım. Ne demişler, sınavlarda hep “ben bu bu konuda çok iyiyim çalışmama gerek yok” dediği konulardan gelen soruları yapamaz öğrenciler. Önemsemediğim ne varsa birikip doğrularımı silip süpürmüşler.

image

Tamam. Vazgeçtim. Hiç bir şey bilmiyormuş gibi yeniden başlayacağım yaşamaya. Kalan zamanımı öğrenmeye adayacağım. Ögrendiklerimle beklentilerimi karşılayacak, gerçek hayatla tanışacağım.

image

Hayatımı kıymetlendiren varlığı, dünyada yaratılan ilk çift gibi tanımaya öğrenmeye çalışacağım. Onunla birlikte yaşanacak her an yeni bir keşif olacak ve kendi dünyamızı büyütüp geliştirecegiz birlikte.Yeniden inşa edeceğiz. Olması gerektiği gibi.

image

Söz mutluluk yaşı sorusuna bir cevap yaratacağım. Hatta bundan sonraki hayatımın adını mutluluk koyacağım.

Yonca ile tanımlanan şansımı alıp en gösterişlisinden koca bir çınar gibi, mutluluk bahçesinde kök salacak, gölgemde huzur, güven, şefkat dağıtacağım. Bu benim dünyaya getiriliş nedenim ve ben görevimi tamamlamadan gömülmeyeceğim.

Yok olmayı değil, varlığımla var etmeyi seçiyorum.

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: