“Yağmurdan sonra Deniz”

16 Ocak 2016 0 Yorum

yağmurdan sonra deniz3.Bölüm

Apopse thelo na pio” diyor Haris Aleksiou. Bu akşam içmek istiyorum diyor;

Bu akşam içmek istiyorum.

Ve sonrasında hiçbir şey hatırlamamak.

Dumana karışmak,

Pişmanlık duygusu beni korkutmasın diye.

Bu akşam içmek istiyorum.

Sınırlarımı aşmak istiyorum.

Ağır dumanın içinde,

Kaybolmuş hayallerimi itiraf etmek…

Sigaramla yanacağım, içkimle söneceğim.

Artık cesaretim olduğundan her şey küle dönsün.

Bu akşam içmek istiyorum.

Herkesi ve her şeyi hatıramdan silmek.

Dumanda kaybolmak ve bir daha asla arkaya bakmamak.

rakı sofra

Haris, ne derse bu gece o, dedim kendi kendime yine. Yansın yedi cihan. Gelmiş ve geçmiş kimin umurunda? Unutmak istiyorum. Yaralarımın üzerine bıçak sokup kan fışkırtanları, kalbimi ayağının üzerinde sektirip eğlenenleri, hakkımı afiyetle midelerine indirenleri, çocukça hayallerimi kirletenleri, kendi isteğimle içtiğim o zehirleri, ruhumu yaktığım o ateşi, her şeyi unutmak istiyorum.

Aşk istiyorum. Aşık olmadan ölmek istemiyorum Tanrım. Böyle, kendimi unutturacak kadar içime işlesin istiyorum. Yaptığı her şey mucize gibi gelsin. Sanki sadece ona has her şey ve başka kimse de yokmuş gibi. Yüzlerce insanın yaptığı şeyi yapsın ama bana sadece o bunu yapar gibi gelsin. O benim kutsalım olsun. Hayatımı alsın, bana kendini versin, beni benden etsin istiyorum.

Bir gün yeni güneşle çıkıversin karşıma tek aşkım denizin içinden ya da gecenin kör karanlığında yakamozlar getirsin bana onu.  Bir doğa harikası getirsin ama benden geri almasın. Beni alsın istiyorum.

Sonbaharda_yapraklar_ve_glBugün olmazsa yarın olsun. Takvimin yaprakları yavaş yavaş turuncuya çalarken, sararmış olanlarımla da rüzgara kapılmadan önce, dalımdaki son yaprağa kadar  bir çınar ağacı gibi bekleyeceğim. Bu günlerde hissediyorum. Gelecek ve beni bulacak bir yerlerden. Dedim ya bir doğa harikası getirecek onu bana. Eminim. Ölüme yakınım belki de…

ruyada-mektup-gormek

Uzun zamandır yalnız kalmaktan, kendimle sıkı sohbet eder olmuştum o zamanlar. Allahtan yeni yeni bir şeyler yazmaya başlamıştım. Her gün başka bir fikirle uyanıyordum. Biterse sanki hepsi bir arada bitecek gibiydi. Çok heyecanlıydım. Heyecanlanma dedi ya doktor, ondandır. Ben üretmeden duramam ki.

gece-de-baska-guzel

Dimitri, akşamları tek arkadaşım, mutfağımdaki kader ortağımdı benim. Akşamları bir ses, bir nefes olsa da gündüzleri koşuşturma içerisinde gerekmedikçe yüz yüze gelemiyorduk bile. Bir sürü meze öğretti bana.

Mis gibi Skordalia yapmayı ondan öğrendim mesela. Toprak ananın mucizesi sebzelerin közlenmiş halinde, ızgaralarda, balık, et ya da tavukla bile birlikte kullansan Skordalia hepsinin lezzeti, tamamlayıcısıdır. Ispanaklı Skordalia ise en sevdiğim oldu hep. 

Ertesi gün iş korkun , öpüştüğünde pis koktuğun için senden tiksinecek bir sevgilin de yoksa Ispanaklı Skordalia idealdir. Malum sarımsak hallerini unutacaksın yerken. Sirke dolu bir kaseye sarımsakları yatıracaksın, öyle küvetinde keyif yapar gibi dinlenecek sarımsaklar. Ne ile harmanlayacaksan ona göre değiştirilebilir içerik ama Skordalia,  her türlü ortama ayak uyduran keyifli bir yandaş gibidir. Nerede olsan seninle olduğu için seversin ya öyle.

Kıydın mı bademleri fındıkları, zeytinyağını sızdır üzerine, biraz da limondan damla damla vitamin ekle, dinlenmiş yumuşamış sarımsaklarınla buluştur tüm malzemeyi de gör bakalım neler oluyor.  Ege’nin has çocuğu olan zeytinle de süs yaparsın belki üzerine. Öyle biraz sihirli dokunuşlarla hem göze, hem damağa hitap edecek yemek. Zevksiz sunum ön yargı ile lezzeti bozar bilesin. Sen şıklaştır görüntüyü de o zaman emeğinin tadı kıymetlensin.

Her yeri topladık. Hesaplar kitaplar, ertesi güne hazırlıklar, her gece en son vedalaşan Sedat bey de gittiğine göre Dimitri ve Yağmur sahneye çıktılar. Yorgunluk kahvelerimizi yudumladıktan sonra taktım kafama kaskımı, “geç oldu yolcu yolunda gerek” düşüncesi ile evimin yolunu buldum şükür.

 Ayaklarımın vazgeçilmez aksesuarı olan kumların içinden, üzerimdeki leziz yemeklerin kokularından arındım önce. Suyun altında ıslanan bedenimle arınırken, zihnime geçirdiğim kelepçe ile akışta kayboldum.

“Yağmurdan sonra Deniz” adlı romanımdan küçük bir hediye…

Haris Aleksiou

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: