Bir bilene danışmalı…

15 Ocak 2016 0 Yorum

image

Bugün günlerden donukluk. Yeni bir geleceğe hazırlanıyorum. Sanırım onun durgunluğu. Belirsizlikle yola çıkmak pek bana göre değil. Belirsizliğin içindeki özne olmadığım için tedirginim.

Hayatı daraltan onca durumun içerisinden çekip çıkartacak güçlü yanlarımla tutmak istiyorum ellerimizi.  Beklemiyorum, hayal etmiyorum, gelecek için istemiyorum sadece istiyorum.

image

Yaşadıkça yaşamlarımıza anlam katmak, muazzam, şahane, sıradışı, harika gibi kelimelerle başlayacak cümlelerimizin sayısını arttırmak istiyorum. Düne ve daha öncesine baktığımda gördüm ki bu kelimeler ile başlayan cümlelerin benim hayatımda benimle ilgili kurulmuş olanları yok. İkimiz için böyle manalı cümleler olsun istiyorum.

image

İkimizin göz bebeklerinde yaşamaya başladığımız o günün tutkusu heyecanı gibi sayısız anı biriktirebiliriz birlikte. Şimdi bu durum da neyin nesi? Bazen kelimeler anlatmaz olan biteni. Bakarsın, dokunursun ve anlarsın. Karşındaki iki kişilik olmayan bir çok hikaye anlatır sen  anlattıklarından bir biz ve bir de aşk çıkartırsın.

image

Kolundaki saate dokunuşunu,  çatalı tutuşunu bir çok nesne ile ahengini izlersin. Sonra gülerken yüzündeki kıvrımları, kızarken sesinin tonunu ve içinde yarattığı kontrolü takip edersin. Hoşuna gitmeyen kendine kızdığı pişmanlık duyduğu olayları anlatırken önüne eğdiği başı ile gizlemeye çalıştığı gözlerindeki gizli kederi fark edersin.

image

Konuşurken uzaklara bakıyorsa istediği ama dillendiremediği, kendine bile kabul ettiremediği hislerini hissedersin. Hayatı hakkında hiç bir fikrin olmasa da onun yalın varlığı hakkında gerçekten istersen hakim olacağın hisleri anlamaya başlarsın. Uyum yakalandığında her hareketini hayatında ilk kez karşılaşmışsın gibi kıymetlendirir, belkide kimseyi oturtmadığın tahtına oturtur, tam manasıyla itaat haline geçersin. 

image

Ona göre yaşamak, onun için yaşamak için yanıp tutuşurken kendi benliğine ihanet etmeden bu ilişkiyi nasıl sürdürebileceğin hakkında daha ilk anda zihninde seferberlik ilan edersin. Kendine çaktırmadan, kendinden vazgeçersin. Ne tatlı bir haldir o… Sınavda kopya çekmek ve yakalanmamak hissi gibidir. Bir de iyi not aldın mı bak gör heyecanı işte o zaman.

image

Saatlerce beraber olmak yetmez. Doyumsuzluk ne demekmis önce bu kavramla tanışırsın. Zaman akıp gider. İçine yerleşen o senden kıymetli varlığınıda alır kendi yalnızlığına doğru yola çıkarsın. Yakın zaman ayrılığı heyecanı ile uygunluk durumuna göre biraz mesajlaşmalar, gülüşmeler derken suskunluk zamanına ulaşırsın.

image

Suskunlukla gelen belirsizlikle başbaşa kalırsın. Sonra da zihninde mülakatlar başlar. ” Harikaydı herşey. Ne güzel vakit geçirdik. Şahane bir gülüşü var. Muazzam kontrollü. Oldukça şıktı. Zevkli. Çok keyifliydi. Ben de o da keyif aldık. Benimle kendini paylaştı. Bu çok değerli. Etkilenmeseydi yansırdı mutlaka.”

image

İşte şahaneli, muaazamli,  harikalı cümleler kurmaya başlamışsındır bile. Peki ya bu arkasından gelen cümleler de ne? “Herşey gayet iyiydi. Neden aramiyor o zaman? İnsan bir cevap verir. İstemek zorunda değil elbette ama istemediğini de söylemeli değil mi? Neden hala içimdeki umuda inanıyorum ben? Arayamadı mutlaka bir işi vardı cümlesine inanmadığım aşikar da ben neden inanmak istiyorum? Çok kızıyorum artık kendime. Şimdi hem de tam şu anda zihnimde yarattığım bu saçma hale son veriyorum. Yaşandı ve ömrü o kadardı.”

image

İnsan olmanın bazı özellikleri var. Hiç bir insan temas ettiği kişiyi belirsizlik girdabına sürüklememeli. Net olmalı. Net olmak zor olmamalı. Etrafımdaki insanlardan dinlediğim sayısız benzer hikayenin içinden çıkan bu cümleler ile yine insana sesleniyorum;

image

” Bir insanın içinde umut yaratmak kolaydır. Vaad edersin, mış gibi yaparsın buna göre yaşatırsın inandırır, umutlandırırsın. Herşeyi kendiliginden anlamasını beklerken, onun içinde neler yaşadığını önemsemezsin. Sonra hiç bir şey olmamış gibi hayatına kaldığın yerden devam eder umut içinde belirsizlikle  bıraktığını ilk dönemeçte unutursun. Konu senin için kapanırken,  o halde bıraktığın insanın netleşmemiş ve kendini yargılayıp kesip biçtiği, kızdığı hallerinde adın sadece bir cümle ile anılır.

image

O cümle tüm evrende dolaşır ve bir gün gelip seni bulur. Belirsizlikle boğuşmak ne demek, ne hissettirir tanışırsın.

image

Kendine dürüst olmayı başarırsan, karşındakine de dürüst ve net davranırsın. Birlikte yaşadığın o an keyifli geçebilir ama devamlılığı olmayacağını hissedersin. Bunu dürüstçe dile getirmen seni kıymetli bir insan yapar. İyi bir kelime ile başlayan cümle ile anılırsın. Net olmak, entrika çevirmekten daha az yorucudur oysa. En azından kendine karşı dürüstlüğünü kayıp etmezsin. Üstelik dürüstlüğünü tescil ettirirsin. ”

Hayat belirsizliklerle, umutsuzluk içinde mutsuzluklarla zamanı harcayacak kadar uzun değil. Bu günden sonraki hayatımızı nasıl yaşayacağız bizim secimimiz ile belirlenecek. Unutmayalım.

Ben iyi olmayı seçiyorum. Sen? 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: