Şair’in çığlığı…

20 Aralık 2015 0 Yorum

ağlayan göz

“Gözlerin dervişlerin konakladığı şehir. 

Saki eliyle gelen, muhabbet adlı zehir..” 

dedi şair ve uğruna esarete gönüllü razı olanlara inat, mutsuzdu o gözlerin emanetçisi.

Söylenilebileceği tahmin edilemeyen, duyulmamış cümleler ile anlattı içinden geçenleri, içine işleyenleri, ruhunu delip geçenleri. Duvarlarının etrafına çelik zırhlar giymiş, hırpane, eskimiş  bir yüreğin etkisi altında, anlamını anlamak istemez hali ile sağır oldu kadın ve de dilsiz.

1378285_1524593627820333_877855534589400266_n

Yudumladıkça dudaklarımı boyasın dudakların, kadehim sensin. O şeffaflığın içinden içime akan yine sen. Hücrelerime yayıldıkça ayılmak istemediğim şarhoşluğun keyfisin.

Kokun hiç rastlanmamış bir varlığın kokusu. Belli ki Tanrı bu kokuyu sana, bana  özel olman için bahşetmiş. Tıpkı o gözlerine hapis olan gözlerimin esaretinde kayıp olmak gibi kokunda kayboluşlarım. İçime işliyorsun usul usul kaçtıkça sana geliyorum.” dedikçe tazecik ruhu, zihni, hayalleri ile şair; eski mağarasının en derinine saklandı kadın. Üzerine taşlar, kayalar koydu yeniden bulunup, yanıltılmamak, kanmamak için.

10660138_1458867234392973_927134259468912382_n

Eski plaklar, saman sarısı sayfalar ile dolu en derin hikayelerini içinde barındıran yüreğinin kitaplarında, kendi hayatının içine sığınmış, en ağır demir kapıları sayısını bilmediği kadar kilitlemiş kadın; olgunluğunla kendine saygısını korumaya çalışırken, belki de yine teğet geçti mucizelerine…

Ne içi acıdı, ne aklı kaldı, ne de pişman yaşananlardan. Silkeledi üzerini kirleten, ruhunu eskiten her ne varsa tazelenip yola devam etti.

yalnız salıncak

Büyüdü. Hayat ağacına kurduğu salıncağında zevk almak için kalan zamanında, kendi kendini sallayıp rüzgarın özgürlüğünde mutlu olmayı öğrendi.

Sallanırken ayağı çimlere değdikçe huzur bulmayı, göğe yükseldikçe neşelenmeyi ve sınıra geldiğinde salıncaktan inmeyi öğrendi. Sırtından destekleyecek hiç bir ele ihtiyacı yoktu. Kahkahalarına eşlik etmesi gerektiğini düşündüğü başka bir yüzün olması  olmaması da mühim değildi artık. Eşlik edenleri kıymetliydi, illa olmaları gerekmiyordu. Bunu anlayınca büyüdü, ayağa kalkıp yürümeyi ,yolun yokuşlarında, inişlerinde nasıl nefes alacağını, ne kadar enerji harcayacağını öğrendi.

1910024_738097009656621_2123932204860631306_n

“Keşke”. ve “İnşallah” kelimeleri giderken hayatından, “amalar çünküler” de toparlanmaya başlamıştı bile. Pişmanlık insanın kendi içinde yarattığı en büyük hata gibi bazen. “Çok pişmanım” dediğimiz onca yaşananlara, keşkelerle cevap vermeye başladıkça, kendine ve hayatına ihanet eder gibi oluyorsun aslında. “Yaşadım ve öğrendim, öğrendiklerimden kazandım” demek en doğrusu.

Kadın hayatındaki kelimeleri yerli yerine oturtmayı başarmışken, daha hangi kelimenin, mekanın, insanın ve hayatın doğruluğunu, yanlışlığını yaşamamış, görmemiş, öğrenmemiş şairin dedikleri ile irkildi. Ne güzel duyulmamış ezgiler dinliyor, okunmamış mısralarla mest oluyordu ama sadece renkleniyordu. Çiçeklenmiyor, yeşermiyordu içindeki kurumuş ağaçlar. Bozkırına hapis, çorak topraklarında çıplak ayak yürürken, kanattığı narin topuklarının sızısını unutmuyordu.

296432-3-4-45543

Susuz, güneşsiz kurutulmuş topraklarda dört yapraklı bir yonca açmasını beklemeyeli çok olmuştu artık. Belki geçici bir süre unutulmuş bir tohum yabani bir ot ya da o ottan doğacak bir çiçek güzelleştirecekti kurumuş bahçesini ama ilk rüzgarda, fırtına da , kar da ya da başka bir narin topuğun altında ezilecekti. Buna şahit olmak istemedi kadın.

Topraklarında tam da mucize ile yeşerecek bitkinin, taze bir el ile sökülüp alınmasını izleyemeyecek kadar yorgundu. Yorgun bedeni ile bir kraliçe gibi, sızıp kalmıştı kendi ruhunun tahtında ve bir daha uyanıp olana bitene şahitlik etmek istemiyordu. İzlediği filmi yeniden izlemek, okuduğu kitabı zoraki bir daha okumak gibi olacaktı ve bu hiç keyifli değildi.

İçtiği, soluduğu hiç bir şey başını döndüremiyordu kadının. Artık tam bir denge ve koruma içinde hapis etmişti ruhunu. düzeni, dengeyi sarsacak mucizelere açık değildi.

10421216_1501294620150234_1561037525228248874_n

Gördüm ki dallarım kırık, senin de konacak yerin yok, başımın üzerinden başka. Değerim yok, gel. Hangi çağın gelişidir bilmem gülüşün…” dedi şair. Şaire giden yollar açılmamak üzere kapalıydı kadın için. Öyle bir yolun varlığından haberi bile yoktu. Mağaranın içinden bir ışık sızıyordu ve biraz da ferahlatan su sesi ile serinlik. Ne ışık çekiyordu onu, ne de suya hasretti kurumuş dudakları.

Aşkın gelişinden haberdar bile bile köreltiyordu ruhunu, aniden koşarak yeniden uçurum kenarında bulmamak için bedenini, kendini olduğu yere sökülmez çivilerle çakmıştı. Kımıldamıyordu.

Değişmeyen tek özelliği ile insanın kıymetliliği adına şairin yarınları için iyiyi, kendi için ise Tanrı tarafından gerekli görülecek olanı diliyordu kadın. Şairin tanımının aşk olduğuna bile bile susuyor, duymuyor, görmüyordu…

Yeni şiirler yaşayacak şair, taze baharlar açacak bahçesinde, küskünlüklere inat yeniden yeşerecek, yaşayacak, en güzel mısralarında en narin güzellere ithaf edecek . O kadın hep mısralarında olacak, öfke kırgınlık, küskünlük ve özlemle anılacak belki ama hep orada olacak şüphesiz.

 

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: