Ya karşılaşırsak yeniden…

9 Aralık 2015 0 Yorum

image

Bahçemde bir ağacın dibine sırtını yaslamış, zümrüt yeşili yaprağı şereflendiren yağmur tanesi gibi dokundun hayatıma. Birazdan buhara karışıp geldiğin yerlere geri döneceğini bile bile seninle olmaktan onur duymak hissi ile tanıştım.
image

Uyandığımda çimlere gömerken ayak parmaklarımı, gözlerim güneşe bakar uzun uzun sevinçle dönerken kendi eksenimde. Dudaklarımla dönüşüme eşlik eden en keyifli melodisin sen. Sözlerini bilmeden kendi dilimde mırıldanmak aslında beni mutlu eden. Kendi dilimle sevdim seni. Sana göre, ona göre, buna göre, etrafıma göre değil. Anladığım dilde, beğendiğim ezgiyle sevdim.

“Tam benlik” dediklerimin en kıymetlisisin sen biliyor musun? Liste başımsın. Listedeki diğer maddelerin sebebi, pekişmesi, sonucu senden alacak şeklini.
image

Şimdi öyle sadece anlık bir göz değmesi, bir kaç kelime gibi görünse de herşey; yazılamamış, henüz okunmamış en özel hikayemin baş kahramanı olacaksın biliyorum. Sen benim hikayemin ana fikri, okuyanın mutlu son beklediği hayalimsin.

Yüzünün her bir köşesi ergenlik sivilceleri ile dolmasına rağmen, hep daha iyi görünmeye çalışan, gözleri o hoşlanmadığı sivilcelere takılanlardan nefret eden, her söylenen doğruyu inatla yalanlamaktan keyif alıp hayatının anlamını arayan bir genç yürek gibi küçülttün beni.

Küçümsenmek değil de küçülmek bu. İnsan kimin yanında küçüldüğünü hissedip içi içine sığmaz bir hal alır ve şımarmak isterse onunla mutlu, keyifli. Büyümek istemiyorum. Büyümek için gereken acıları, kederleri, yıkımları, vazgeçişleri, yanılmaları yeniden öğretme bana ne olur. Bildiğim ne varsa unutmak istiyorum.

Her birikmesi gereken anının en güzel içerikli olanları sana ayırmışım ben. Kimseye ve hiç bir duyguya değmesin diye sakladığım cümlelerim asma kilidi kırıp vazgeçmişlik sandığımdan adeta fışkırıyorlar.

Saçlarımı ensemde toplarken ellerimin ahengi bile değişti. Ne garip. Kendime bu denli hiç yabancılık hissetmemiştim. Yenileniyorum. Her  gün yeni  bahar tadı veriyor. Aynalarda çok alışık olmadığım bir yüz ifadesi var. Kendimden keyif alıyorum.
image

Gözlerimin gördüğü o her halinden bir kare var ya ellerimin sefkat göstermek için tereddüt etmediği, en çok muazzam burnun ve yanaklarının üzerinde gezinirken adını sayıklatıyor dudaklarıma. Beden başka bir ahenk içinde aşka hizmet ederken en güzel bestenin altına imza atıyor.

Şimdi sen baktın ve geçtin ya uzaktan istemem yan cebime hallerinle, bak zihnim sana ne mesajlar gönderiyor;

“En güzel hatlarıma odaklanan gözlerine söyle, hormonlarına esir olmadan ruhunun tutsaklığı ile tanısın ruhumu ve lütfen tüm tutkusu ile dokunsun ruhuma. Kaçamayacaksın besbelli. Hatta kaçtığın, eksik kalan günlerin için pişman olacaksın. Yaşadığın onca yılın yüklerini en son nerede omuzundan indirdin hatırlamayacaksın. Vazgeçebilir, yoluna tamamlanmadan devam edebilirsin.
image

Hayat senin. Karar senin. Ben zaten kendi anadilimle sevdim seni. Sana göre senin için değil. Sen kendi diline göre yaşa kendini, önüne bak ve ilerle. Sen bilirsin. Aşka dokunduğunda yine dolacağım sinsice içine sen olduğun yerde zihninle geri sayacaksın o anda. Keşkelerini mi biriktirirsin, iyikilerini mi beslersin bilemem. Senin tercihin. Hazırlanmış bir yere gidiyor gibisin. iyi yolculuklarına eşlik edenlerin iyilikler getirsin de, ya bir daha karşılaşırsak…”

Taş duvarla çevrili zihinler, göz göze esaret için uygun bir yüz gördüğünde, alev alır önce göz pınarlarından. Tüm hücrelerine yayılıp, kalbini ruhunu bedenini sarar o ateş. Kor olup küle dönüşesiye kadar yanar durursun.
image

Onca küle, dumana rağmen, baktın sönmüyor bir tarafın ateşi, ince ince yanmaya devam ediyor inatla, işte o zaman başlangıç noktasından yardım alırsın çaresizliğinle, göz pınarlarının incileri ile söndürürsün ateşini ama yanık izlerin daima yanında olur. İyiki ile başlayacak cümlelerinin içinde olmak dileğim. Bu dilekte yalnızca senin için. Bil istedim.

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: