Biz’i Özledim…

26 Kasım 2015 0 Yorum

126385__vintage-letters-envelopes-postcards-stamps-perfume-brooch_pBir kaç anının sembolünü buldum unutulmuş gitmiş bir yerlerde. Bir kaç hatıra olsun diye sakladığım ucu yırtık bilet, çiçeklerin üzerine iliştirilen notlar, hediye kitabımın arasından çıkan hislerimiz gibi kurumuş bir gül.

Gülün yaprakları hala biraz yeşil aslında ama matlaşmış, soluklaşmış tıpkı zihnimdeki sen gibi, biz gibi. Gül hiç görmediğim kadar kuru sarı ve gül adına yakışmayacak kadar ölü duruyor tıpkı heyecanım gibi.

Bir kaç fotoğraf bastırmışım, hayret ettim. Uzun zamandır sadece bilgisayarımda tutuyordum her birini ama nedense bu fotoğrafların el ile dokunabilir olmasını istemişim. Neden istediysem? İyi mi oldu sanki şimdi? Bakınca elimle dokununca, hissettiğim gibi bomboş artık içim.

24898946-kuru-gül,-eski-kitap,-kalpleri-ile-göğüs,-ahşap-arka-plan-üzerinde-anahtarı

Hüsnü Arkan şarkısında dile gelen aşk gibi ; Kırık Hava çalıyor yine.”Bir salkım üzüm akıyor damarlarımdan” ve her zamanki gibi bu gece sende yatılıyım. Bomboş muyum gerçekten? Geri dönememek, ileri yürüyememek gibi bir kapının önünde sıkıştım kaldım. Düşünmek, hissetmek istemediğim ne varsa dört bir yerden yoğun gürültüleri ve karşı koyamayacağım tüm heybeti ile saldırıyor yine bu gece.

Defalarca elime aldığım telefonun dili olsa bağırıp çağırır, ağız dolusu söverdi bana. “Tetiği çekersen sıkacaksın ya da eline almayacaksın” derdi herhalde. Ekranda başka birine gülümseyip tüm içtenliğinle verdiğin poza baktım uzun uzun. O gözlerdeki belli ki ben değilim. Çoktan çekip gitmiş, tahtımı devir etmişim.

Dudaklarının kenarındaki çukur kıvrımlar gülüşünü sihirlendirmiş yine. Gözlerin hep o afacan çocuk gibi bakıyor. Nasıl bakacağını, nasıl güleceğini ezberlemiş aktör gibi baktığın yerlerde esip, güldüğün yerlerde peşinden sürüklemişsin yine.

çatı-katı-dekorasyonu-4

Bir başka fotoğrafında gece gibi gözlerin kaybolmuş gülmekten. Yine o kocaman gülümseme ve yine benim sebep olduğum bir sevinç ya da mutlu konuşmalardan dolayı değil.

Avucunun içindeki kahveni sımsıkı tutmuş uzun parmakların bir fotoğrafında, tıpkı bir zamanlar ellerimi tuttuğu ve hiç bırakmayacağına inandırdığı gibi. İnanmak istedim aslında. Hiç bitmeyecek olmasını diledim ben. Sen bana böyle bir cümle kurmadın, ima etmedin, hissettirmedin aslında. Ben sadece bunu diledim. Seninle yaşlanmak istedim ben.

beyaz-gul-kitap-icinde

Seninle ve sensiz olan fotoğraflarıma baktım birazda. Harcanan anılara baktım. Harcadıklarım içinde kârlı olanları inceledim. Zarar verenleri. Gülümseyiş hep var. Hayata kafa tuttuğumun ispatı kocaman gülümseme var tüm fotoğraflarımda. Benden kendini alıp gittiğinden bu güne, o gülümsemeleri gölgeleyen tek bir şey dikkatime çekti. İkimiz arasındaki tek fark.

İkimizde gülümsüyoruz ama birimiz gözleriyle eşlik edememiş o gülüşlere. Gözler hep özler işte. Hiç hissetmediği gibi bakamaz onlar. Zihnindekilerle kahkahalarını çeliştirir o gözler.

images (7)

Bir konserde çılgınlar gibi bağıra bağıra söylediğim şarkılardasın sen. Kendim için dillendirdiğim tüm duaların aynılarının başına koyduğum öznesin. Adını tek cümle ile andığımsın.

Barbaros’a doğru inerken, bana doğru yeniden yürürken görür müyüm bir daha dediğimsin. Cadde boyu yürürken vitrinlerden ne kadar yakıştığımızı izlediğimsin. O caddelerden sensiz yürürken vitrinlere bakamadığım anlardasın. Senden sonra gidemediğim mekanlarda kaldın.

Vazgeçişlerimdesin. Boşverlerimdesin. Keşke, acaba diye başlayan cümlelerim var ya hayatımdan çıkartmaya karar verdiğim. İşte sen herkesten gizli kurduğum o keşkeli, acabalı cümlelerimdesin.

Gözümün içine baka baka sarıldığın o belin üzerindeki ellerini düşündüm önce. Sonra o belin sahibine ait gözlere, omuzlara, köprücük kemik çukuruna, çenesine ve en çok acı veren dudaklarına dokunduğunu düşünüyorum ya bazen. Düşünmek bile felç etkisi. Tutku, aşk, heyecan hislerim felç oldu benim. Maalesef artık tedaviye cevapta vermiyor.

Ümidimi kestiğim sadece seninle olmasını hayal ettiğim hayat. Senden vazgeçememki. Seni kendim için sevdim ben. Sen öylece orada başka bir alemde yaşasan da ben başka bir bahçede yeniden çiçek açsam da vazgeçmem.

 

Seninle ölmedim ben. Sonlanmadı umutlarım. Sende hayat dondu bir müddet. Şimdi kaplumbağa hızıyla ilerlemeye başladı artık. Hala bazen senden bir ses, bir nefes alsam, olduğum yerde kaldığımı hissetsem de gözümün pınarını ara ara senden kalan kalıntıları temizlemek için serbest bırakıp yürüyorum hala.

Sen de donan BİZ için üzgünüm. Biz olmak fikri oluşmuyor başka bir ruh için şimdilik. Ben’i iyileştirmeyle meşgulüm. Senin içinde beni yerleştirdiğin yer derin olmadığı için derinliğini gizlemek istiyorum. Konuştukça, duydukça sesini ya da dokundukça ara ara sen hissetmeden ruhuna “ne kadar güçlüyüm bak” adlı oyunu sahneliyorum. En iyi oyuncu ödülü benim bu aralar.

Gözlerimin içine kendi istediğin için yine o sonsuzluğunla bakacağın bir gün için benden vazgeçerim, bilmiyorsun. Bilme. Baktığım hiç bir göz sana baktığımda gördüğünü görmeyecek bunu bil sen.

Özlemek ne demek gerçekten biliyorum artık. Seni özledim. Biz olmayı özledim. Seni beklerken her şey sana benziyor. Senden bir cümle, senden bir gülüş, senden bir koku ile başım dönüyor ara ara. Fransızcada özlemek yerine eksik bırakmak fiili varmış.Bir yerde okudum. Ne kadar doğru. Mesela “onu özlüyorum” değil de “o beni eksik bıraktı.” diyormuşsun.Eksik kaldım. Tam tanımı bu aslında.images (8)

Hiç bahsediyor musun benden? Küçük bir an bile olsa hatırlıyor musun beni? Nefretle anacak bir şey olmadı eminim. Ben de nefret edemedim ki senden hiç. Bir filmde, belki de her şeyin başlangıcı bir şarkıyı dinlediğinde geliyor muyum aklına? Kızgınlıkla, bıkkınlıkla, sıkıntıyla da olsa düşünüyor musun beni? Şimdi bir kere gülümser misin benim için? Komik değil. Sen gülünce ben hissediyorum. Gülmenin sebebine değil, gülmene mutlu olurum ben.

En çok söylediğiniz kelime nedir diye sorsalar, artık bir cevabım var.

Özledim…

 

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: