Bugün çocuğum…

20 Kasım 2015 0 Yorum

 

Diverse Children

A diverse group of children on a white background

Heyy tamamlanamamış yetişmişler,bugün ben çocuğum,dün siz çocuktunuz. Hatırlıyor musunuz?

Bu dünyada çocuk olmak kolay mı sanıyorsunuz?etiyopya çocuk Ben Etiyopya da  yaşıyorum.Henüz elektrik ile tanışmadım. kabilemizi ziyaret edip bize sirk maymunu muamelesi yapan gezginci yetişmişlerden öğrendik elektrik varmış bu dünyada. Dünyaya uygun büyümemiz için okullar, bir yerden bir yere gidebilmemiz için yolların üzerinde giden tekerlekli araçlar varmış.

Bizim kabilede doğunca, köle tacirlerine yem olmamak için kendimizi çirkinleştirmeyi öğretirler önce.O güzelim melek yüzlerimizin alt dudaklarına metal kaplar geçirir onlardan kalıp yaparız.Alt dudaklarımız masallardaki öcüler gibi büyür.Çirkinleşince köle tacirleri bizden korkar ve almazlar.Bu sebeple imkansızlıklar içinde özgürce yaşarız.

Köylerinde tarım yapılamayan çocuklar fazla yaşamaz bizim buralarda. Kuraklıktan, açlıktan akbabalara yem olurlar genelde.african kids

Arada sırada vicdanı olanlar yardım etmek için ziyarete gelirler bizleri ve yiyecek yemek ,içecek su, meyve suyu,süt getiriler.Düzgünce sıraya girip beklemeyi de bilmeyiz ama okul mu gördük ki öğretsinler.İtip kakar sıraya sokarlar hemen.Bu dünyadaki rızkımız ile buluşur sonra başka bir yardım gelesiye kadar rüyalarımızı süsleriz yediklerimizle.

Ben bu dünyanın çocuğuyum şimdilik.Güçsüzüm bu sebeple bana ne söylenirse,ne öğretilirse onu yapmak doğru sanıyorum.Dilen diyorlar, dileniyorum. Çal diyorlar çalıyorum işte. Soğuktan parmak uçlarım donuyor, ayağıma bağladığım plastik şişelerden şık ayakkabılar tasarlıyorum kendime. Çöplerden üst baş bulunca da defile yapıyorum ara sıra. Öyle bakmıyorum üzerime büyükmüş küçükmüş. Giyiyorum oluyor işte.

Benim ülkemde yetişmemişler anlaşamıyor diye savaşlar oluyor. Bombalar, silahlar her gece ve her sabah. Babam, annem, kardeşlerim korkudan kaçtık başka diyarlara ölmemek için. Ölmekten beter olduk aslında.

Öldükten sonra ünlü yaptı dünya basını bizi. Ne anlamı var ki artık? Ağlamama, annem nerede, babam nerede bakmama bile fırsatım olmadan, üşüdüğümü, korktuğumu hissettirmeden çok şükür melekler kucakladı beni.

kiyiya-vuran-çocuk-suriyeli-bodrum

Herkesin suçsuz olduğunu söylediği, dört duvar arasında büyüyorum ben. Babamın şiddetinden katil olan annemin yanında demir parmaklıklardan izliyorum dünyayı. Hapishanede açan en nadide çiçeğim ben.

bebek

Kim bilir ne sebeple, ne şekilde oluştuğumu bilmeden bir müdet huzurla sıcak bir karında büyüdüm. Ohh ekmek elden su göldendi o aralar. Arada annem dumana boğsa da daha güvenliydi dünyadan.

Geçenlerde insandan merhametli bir sokak köpeğinin ağzında tutundum hayata. İyi mi oldu kötü mü oldu bilmem ama en azından biyolojik olmasa da bir sürü kardeşim, bir sürü annem ve babam var artık. İnşallah annecikler babacıkların elinde de dünya pisliklerine maruz kalmadan büyüyeceğim.yeni_dogan_bebegin_hayatini_kurtaran_kopek_h9142

Güvenmek ne demek bilmiyorum artık. Bu yaşadığım ne demek onu da anlamadım zaten.O amca bana ne yaptı öyle? Neden yaptı, ne kazandı ki bütün bunlardan benim canımı yakarken? Bu kötü yaramazlıkları kimden öğrendi acaba? Hani insan en çok ailesine güvenmeliydi. Ama canımı neden yakıyor bu insanlar? Polisler anlat kim ne yaptı diyor, canımı acıtanlar anlatırsan ölürsün diyor. Hangisini kabul etmeliyim? Ben nereden bilirim ki hangisi doğru olur.

Annemle babamın kulakları artık işe yaramıyor herhalde. Birbirlerine bağırdıkça duyabilmek için beni göremeyecek kadar kör de oluyorlar.

Kalpleri de çalışmıyor artık. Ne kadar kötü bir şeymiş Tanrım duyamamak. Ben duyuyorum ama ben duyduğum için korkuyorum anlıyor musunuz? Beni ikiye de bölemeyeceksiniz. Benim evim neresi şimdi? Ben duyabiliyorum diyorum. Bana bağırmayın diyorum anlamıyorlar bu yetişmemişler ya. Korkuyorum, bağırmayın.

Ne zor bu dünyada çocuk olmak. Ben bu yaşadıklarımla çocuksam, bu dünya da büyüyeceğim de. Ne olacağım peki ben? Dünya üzerinde yaşayan tüm katiller, sapıklar, hırsızlar, yalancılar, dolandırıcılar ve daha kötü diye bilemediğim yetişmemişlerde bir zamanlar çocuk değiller miydi?

Sayın yetişmemişler, beni şımartma. Bana başka insanlarla nasıl birlikte mutlu yaşayacağımı öğret. Bana paylaşmayı öğret ki açlık çeken insan kalmasın. Bana dürüstlük öğret ki kimse aldatılmasın,kandırılmasın. Bana merhamet, ahlak, vicdanımı kullanmayı öğret de kimseye zarar vermeden hayatımı noktalayayım anlıyor musun?

Bana insan olmayı öğretin ne olur? Yetişmiş insan olmak istiyorum.

Dünya Çocuk Hakları Günü ise en azından bugün, bu tarihten itibaren hakkım olanı istiyorum haberiniz olsun.

Gülen yüzün dışında hiç bir değersiz ifade ile büyümek istemiyorum anlıyor musunuz? Çocuk gibi büyümek istiyorum.Küçük adamcık, küçük kadıncık olmak istemiyorum ben. Çocuk olmak istiyorum.

Kategori: GENEL

Yazar:

Yunanistan kökenli bir ailenin mensubu olarak 1976 da İstanbul’da doğdum. Gazeteci bir baba ve edebiyat öğretmeni bir annenin çocuğu olma münasebetiyle Anadolu’nun bir çok ilinde eğitim aldım.

Yorumunuz

%d blogcu bunu beğendi: